7 najbardziej znanych polskich podróżników

Antoni Kwapisz
05.06.2017

Polacy mieli wielki wpływ na to, co dziś wiemy o świecie, a nawet wszechświecie (wystarczy wspomnieć Mikołaja Kopernika). Nasi rodacy odkrywali nowe zjawiska przyrody, endemiczną florę i faunę, wytyczali nowe szlaki łańcuchów górskich. Jest w naszym narodzie coś takiego, co moglibyśmy nazwać genem odkrywcy. Jesteśmy ciekawi świata i jego tajemnic, dlatego tak dużą popularnością w naszym kraju cieszą się programy i książki podróżnicze. Mamy się też kim pochwalić. W historii było wielu wspaniałych Polaków podróżników. Wymieniamy 7 najbardziej znanych.

  1. Tony Halik – to legendarna postać, nie tylko dla Polaków, ale też m.in. dla Brytyjczyków. Halik zrealizował około 400 filmów dokumentalnych, z których część weszła do kanonu produkcji o tematyce podróżniczej. Polacy najlepiej kojarzą Halika z cyklu programów telewizyjnych „Pieprz i wanilia”, realizowanych wspólnie z partnerką życiową Elżbietą Dzikowską.
  2. Jacek Pałkiewicz – postać wybitna, ale bardziej znana za granicą niż w Polsce. Pałkiewicz brał udział w wielu dziewiczych wyprawach, m.in. do Amazonii, organizuje również bardzo wymagające obozy survivalowe, w tym dla oddziałów antyterrorystycznych. Jako jedyny Polak jest członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, czyli najbardziej prestiżowej organizacji podróżniczej na świecie.
  3. Marek Kamiński – jest pierwszym człowiekiem na świecie, który w jednym roku zdobył oba bieguny (miało to miejsce w 1995 roku), w dodatku bez korzystania z jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Marek Kamiński to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polarników w historii. W ostatnich latach skupił się na podróżach po Ameryce Południowej.
  4. Arkady Fiedler – niewielu Polaków wie, że ten wybitny pisarz był również zapalonym podróżnikiem i autorem wielu książek oraz reportaży z podróży, które cieszą się dużą popularnością na świecie. Fiedler w swoim życiu odwiedził ponad 30 krajów.
  5. Paweł Edmund Strzelecki – dla przeciętnego Polaka jest to postać anonimowa, ale dla Australijczyka już nie. Strzelecki był wybitnym badaczem Australii i jako pierwszy opisał Terra Australis. To także on nazwał najwyższy szczyt kontynentu australijskiego Górą Kościuszki. Odbył również aż 9-letnią podróż dookoła świata.
  6. Wojciech Dąbrowski – znakomity podróżnik, którego nazwisko nie jest powszechnie znane, przynajmniej w Polsce. Dąbrowski odwiedził niemal wszystkie kraje świata, w tym terytoria zależne. Wyjazdy finansuje z własnych środków, a w sumie odbył 10 samotnych podróży dookoła świata, za każdym razem inną trasą.
  7. Aleksander Doba – absolutny fenomen, zdobywca tytułu „Podróżnika roku 2015” pisma National Geographic, gwiazda współczesnego globtroterstwa. Doba zasłynął ukończeniem pierwszej samotnej podróży kajakiem przez Atlantyk.

Na tej liście zabrakło przynajmniej kilku znanych podróżników, jak Wojciech Cejrowski czy Beata Pawlikowska, jednak w ich przypadku często pojawiają się zarzuty o bycie podróżnikami-celebrytami. Dlatego chcieliśmy wspomnieć o wybitnych postaciach, o których spora część Polaków zapomina lub w ogóle nie wie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.