Marzysz o podróży do USA? 5 rzeczy, o których musisz koniecznie pamiętać

Marek Szydełko
07.11.2016

Podróż do USA to wielkie marzenie wielu osób, które mają przed oczami fantastyczne widoki w parkach narodowych, majestatyczne miasta i bardzo przyjaznych, optymistycznie nastawionych do życia mieszkańców. To ogromny kraj, do którego nie należy wybierać się spontanicznie – grozi to ruiną finansową i niepotrzebnym stresem. O czym koniecznie trzeba pamiętać planując podróż do USA? Poznaj 5 najważniejszych kwestii. 

  1. Wiza turystyczna – Polacy niestety nadal są na liście narodów, które muszą ubiegać się o amerykańską wizę. Bez tego dokumentu nie zostaniesz nawet wpuszczony na pokład samolotu lecącego do USA. Wizę, a właściwie promesę wizową, można otrzymać w ambasadzie USA w Warszawie lub w konsulacie w Krakowie. Jej koszt jest wysoki – wynosi 160 dolarów. Wizę ostatecznie wbija do paszportu urzędnik imigracyjny na lotnisku w Stanach – jest ważna przez 10 lat.
  2. Stany Zjednoczone są bardzo drogie – przynajmniej z punktu widzenia średnio zarabiającego Polaka. Musisz pamiętać, że koszt wycieczki jest ściśle uzależniony od kursu dolara. Ceny w USA są dla nas dość wysokie, choć nie dotyczy to wszystkiego. Rozsądnie jest założyć minimalny budżet na jedzenie w wysokości 20 dolarów dziennie, a na hotel/motel od 30 do 100 dolarów dziennie (w zależności od stanu i miasta).
  3. USA to gigantyczny kraj – choć na mapie tego nie widać, to odległości między poszczególnymi stanami, a nawet miastami, są zwykle ogromne. Weź to pod uwagę przy planowaniu zwiedzania. Nie licz na to, że uda Ci się jednego dnia zwiedzić San Francisco, Los Angeles i jeszcze dojechać na ruletkę do Las Vegas. Jeśli np. chcesz dojechać samochodem z Miami do Nowego Jorku, to sama podróż zajmie Ci tydzień – bez żadnego zwiedzania po drodze!
  4. Podziel sobie wyjazd – jeśli chcesz zwiedzić tylko główne atrakcje całych Stanów Zjednoczonych, to Twoja podróż powinna trwać minimum 3-4 miesiące. Szok? A jednak. Dlatego nie ma najmniejszego sensu silić się na jednorazowe zwiedzanie zachodniego i wschodniego wybrzeża, ponieważ jest to praktycznie niewykonalne. USA to piękny kraj i na pewno zechcesz tam wrócić, dlatego daj sobie na zwiedzanie kilka lat. Jednego roku „zalicz” Nowy Jork, Filadelfię i ewentualnie Niagarę, drugiego Florydę, trzeciego Kalifornię, czwartego parki narodowe Nevady i Kolorado itd.
  5. Ograniczony budżet? Omijaj Nowy Jork – „Big Apple” to jedno z najdroższych miast świata. Ceny hoteli szokują nie tylko Polaków (jeśli chcesz spać na Brooklynie, to licz się z cenami na poziomie nawet 800-1000 złotych za noc. Na Manhattanie jest kilkakrotnie drożej), podobnie jest w restauracjach i sklepach. Bardzo dużo kosztują bilety wstępu do głównych atrakcji. Nowy Jork robi wrażenie na każdym, ale jeśli nie masz dużego budżetu, to zostaw go sobie na później. Zacznij np. od zachodnich stanów, które są znacznie tańsze. Zwiedzaj parki narodowe – największy skarb USA, a omijaj wielkie, zatłoczone i absurdalnie drogie miasta.

Podróż do USA to wielka przygoda i to w każdym tego słowa znaczeniu. Warto się do niej odpowiednio przygotować – zarówno organizacyjnie, jak i finansowo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie