W KULUARACH I ZAKAMARKACH TEATRU WIELKIEGO

Andrzej Winnicki
12.11.2015

Znów wybieramy się Spacerkiem po Starej Warszawie

Tym razem znajdziemy się
W KULUARACH, ZAKAMARKACH i OKOLICACH TEATRU WIELKIEGO

Na początek zajrzymy za kulisy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Trasa zwiedzania z przewodnikiem Teatru, trwającego ok. 75 minut, uwzględnia m.in. widownię i scenę Sali Moniuszki, foyer, pracownie teatralne, magazyny kostiumów i dekoracji oraz wiele zakamarków teatralnego zaplecza.
Już patrząc na Teatr Wielki z zewnątrz widzimy jego potężne rozmiary. Ta zewnętrzna powłoka architektoniczna okrywa nie tylko scenę i widownię, ale też ogromne zaplecze, bez którego Teatr nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować.

Zajmiemy się też najbliższymi okolicami Teatru. 

Fronton Teatru wieńczy potężna Kwadryga Apollina. Historia powstania tej rzeźby jest dosyć osobliwa.

W bezpośrednim sąsiedztwie natkniemy się na jeszcze inne dwa pomniki - Moniuszki i Bogusławskiego. Dlaczego właśnie oni zostali tu uwiecznieni?
Ulica Senatorska, Plac Teatralny (niegdyś Plac Marywilski) oraz jego najważniejsze obiekty – Teatr Wielki i dawny ratusz zawdzięczają swój układ i wygląd wspaniałemu architektowi Antoniemu Corazziemu.Przeciwległy bok Placu Teatralnego zajmuje dawnyPałac Jabłonowskich, później XIX-wieczny ratusz. Na jego terenach toczyły się walki Powstania Warszawskiego, tu zginął młody, niezwykle obiecujący poeta pokolenia Kolumbów. Miejsce to upamiętniono - stoi tu dziś obelisk Kamila Baczyńskiego.
Ulica Bielańska prowadziła niegdyś do najważniejszych obiektów finanse Warszawy. Najpierw - już za czasów króla Stanisława Poniatowskiego - istniała tu mennica. Następnie, prawie w tym samym miejscu powstały ogromne gmachy banku, który za czasów Powstania stał się placem boju i resztą powstańczą.


Termin: 30 listopada 2015

Koszt uczestnictwa: 
dla Klubowiczów z aktualną Kartą Globtrotera: 25 zł, dla pozostałych osób: 30 zł.

 

Spotkanie grupy:
Plac Teatralny, w hallu, przy wejściu głównym do Teatru Wielkiego
Czas trwania spaceru: ok. 2,5 godz.
 
Zgłoszenia: na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 
Szczegóły organizacyjne dotyczące wycieczki oraz potwierdzenie wysyłamy na adres mailowy lub sms-em na numer telefonu podane w zgłoszeniu. 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie