JUDAICA WARSZAWSKIE - SYNAGOGA NOŻYKÓW i jej okolice

Antoni Kwapisz
12.11.2015

WOKÓŁ  STAREJ  SYNAGOGI 

 


Termin: II połowa listopada 2015 (wtorek)

 

Teren ograniczony ulicami Jana Pawła, Elektoralną Marszałkowską i Świętokrzyską kryje wiele ciekawostek. Nawet rodowici warszawiacy nie wiedzą lub nie pamiętają o istnieniu niektórych obiektów.

Hala Mirowska i Hala Gwardii  kojarzą się przede wszystkim z handlem, z rozrywką, usługami, nawet ze sportem - ale na pewno nie z zabytkami. A tymczasem to najprawdziwsze zabytki.

Za halami rozciąga się Osiedle za Żelazną Bramą  a jego teren zdobi odrestaurowany, klasycystyczny Pałac Lubomirskich, w którym mieścił się Garnizonowy Klub Oficerski, a obecnie spotykają się polscy biznesmeni  (zainstalował się tam Buissnes Club).

W latach 1940-43 rejon ten otoczony był Murem Getta, o czym przypomina stojąca w pobliskim parku tablica pamiątkowa. Nieopodal zwróci naszą uwagę oryginalna Syrenka, nowoczesny w formie pomnik-wodopój .
W 2010r. ustawiono przed pałacem zupełnie współczesny Pomnik Kościuszki - w centralnym punkcie Placu Za Żelazną Bramą.

Plac Grzybowski  to centralny plac tej okolicy. Znajdują się przy nim Kościół Wszystkich Świętych, pomnik Broń Polski Podziemnej oraz Teatr Żydowski.

Na tyłach teatru, w głębi osiedla, stoi zabytkowa Synagoga Nożyków  jedyna synagoga w Warszawie odrestaurowana po wojnie, w pełni wyposażona i obecnie nadal funkcjonująca.

 

 

Czas trwania całego spaceru:  ok. 2,5 godz.

 

UWAGA - bardzo ważne!

W Synagodze panów obowiązują nakrycia głowy, dla pań wskazane chustki (nieobowiązkowe)

 
Zgłoszenia: na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie