FILTRY LINDLEYA z KLUBEM GLOBTROTERA - ponownie na życzenie

Mateusz Rąbalski
12.11.2015
WARSZAWSKIE ZABYTKI TECHNIKI  

Warszawskie Filtry Lindleya to ewenement na skalę Europy, a nawet światową. Nieustannie cieszą się zainteresowaniem turystów - mieszkańców Warszawy i nie tylko. Na życzenie Klubowiczów i sympatyków Klubu Globtrotera odwiedzamy je także w tym roku. 

 

Czynny od ponad 120 lat zakład wciąż pracuje, a technologie i dawne obiekty lindleyowskie nadal jeszcze są w nim wykorzystywane!  Do dziś zachowała się także oryginalna, specyficzna architektura tego obiektu.

Od stycznia 2013 nadano Filtrom Lindleya oficjalnie rangę zabytku i uporządkowano kwestię zwiedzania tego miejsca.

Od września do czerwca można Filtry oglądać na specjalne zamówienie, w grupach zorganizowanych (ograniczono jednak liczbę wycieczek do maksymalnie 2 w tygodniu, liczbę osób w grupie do 25 osób, wprowadzono opłaty za wejście itp.). Ograniczenia te budzą sprzeciw turystów, ale pamiętać musimy, że Filtry nie są klasycznym muzeum, ale przede wszystkim pracującym przedsiębiorstwem. Turystom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na sprzyjającą okazję.  Zwiedzanie grupowe możliwe jest niestety tylko w dni robocze w standardowych godzinach pracy. KLUB GLOBTROTERA tradycyjnie już występuje o zgodę na grupowe zwiedzanie dla kilku grup w roku dla Klubowiczów i sympatyków Klubu.

W określonych dniach roku Dyrekcja MPWiK organizuje także zwiedzanie indywidualnie – w maju w czasie tzw. Nocy Muzeów (niestety czeka się wtedy zwykle w gigantycznej kolejce) oraz w lipcu lub w sierpniu podczas dni otwartych - po wykupieniu biletu w MPWiK, po ogłoszeniu przez Dyrekcję obiektu terminu udostępnienia terenu dla turystów (przeważnie jest to kilka dni w czasie wakacji).
Klub Globtrotera nie pośredniczy w uzyskiwaniu biletów na zwiedzanie indywidualne.

Naszą wycieczkę zaczniemy od  Placu Starynkiewicza, a ściślej od Skweru Grotowskiego – miejsc związanych z historią Filtrów. Przypomnimy nieco faktów z historii i zerkniemy na inne ciekawe obiekty tej okolicy. Tu rozpoczniemy naszą znajomość z Sokratesem Starynkiewiczem i rodziną Lindleyów - twórców warszawskich filtrów.

Podczas zwiedzania Wodociągu Centralnego (to oficjalna nazwa Filtrów Lindleya) w asyście przewodnika – wyspecjalizowanego pracownika Filtrów obejrzymy tereny zewnętrzne wraz z informacją o funkcjonowaniu obiektu oraz wewnątrz m.in. stację ozonowania, budynek tzw. filtrów pospiesznych (wewnątrz) oraz rejon słynnych i niezwykle malowniczych filtrów powolnych ( w tym jeden wewnątrz).

Koniecznie zabierzcie ze sobą aparaty fotograficzne – Filtry Lindleya są kapitalnym tematem fotograficznym i w wielu miejscach wolno fotografować. 

Zainteresowanych kontynuacją tematu  ciekawostek hydrologicznych Warszawy zapraszamy w nieco późniejszym terminie do zwiedzenia Oczyszczalni CZAJKA  -  szczegóły w odrębnej  informacji (termin zwiedzania planowany wiosną r. ).

 

Uwaga! Bardzo ważne!
Teren Filtrów warszawskich jest terenem zamkniętym i grupa wchodzi tam na specjalną przepustkę i musimy wcześniej przekazać ochronie obiektu pełną listę uczestników wraz z numerami dokumentów, dlatego prosimy o podawanie ich przy zgłoszeniu. Osoby, których nie ma na liście uczestników nie są wpuszczane na teren obiektu. 
W zwiedzaniu grupowym uczestniczyć mogą tylko osoby pełnoletnie. Obowiązują bilety wstępu.

 

Termin:  27 listopada 2015, piątek
Zgłoszenia:  do wyczerpania limitu miejsc  lub najpóźniej do 15 listopada

Zwiedzamy w grupach maksymalnie 25-osobowych.
Listy zamykamy ok. 14 dni przed terminem zwiedzania lub wcześniej - w przypadku osiagnięcia maksymalnej liczby uczestników w grupie.   


Zbiórka: skwer Grotowskiego (zielony skwerek z łyżeczkami na środku Placu Starynkiewicza, na wprost kościółka Dzieciątka Jezus).


Koszt uczestnictwa:
dla Klubowiczów z aktualną Kartą Globtrotera: 16 zł, dla pozostałych osób: 23 zł.

(w tym: bilet wstępu, koszty organizacji grupy, obsługa przewodnicka poza terenem Filtrów).


Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne dotyczące wycieczki oraz potwierdzenie wysyłamy na adres mailowy lub sms-em na numer telefonu podane w zgłoszeniu. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.