Zgubione dokumenty podczas zagranicznej podróży. Co zrobić w takiej sytuacji?

Antoni Kwapisz
25.08.2017

To bez wątpienia duży problem i powód ogromnego stresu, który jednak jest złym doradcą. W przypadku zgubienia dokumentów zagranicą należy działać metodycznie i nie panikować. Sytuacja nie jest beznadziejna, bo z pomocą przyjdą Ci odpowiednie służby. Sprawdź, jak należy się zachować w takim przypadku.

Zgubienie paszportu – biegnij do konsulatu

W zdecydowanej większości krajów świata działają polskie przedstawicielstwa konsularne i oczywiście ambasady. Te drugie najczęściej znajdują się w stolicach, z kolei konsulaty w popularnych miejscach turystycznych i innych większych miastach. Taką placówkę możesz znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Po udaniu się do konsulatu lub ambasady zgłaszasz zaginięcie paszportu i składasz wniosek o wydanie dokumentu tymczasowego. Pozwoli Ci on bez przeszkód wrócić do kraju. Jednak pamiętaj, że taki paszport nie musi zostać uznany przez służby graniczne innych krajów, dlatego ewentualna dalsza podróż może być kłopotliwa.

Jeśli w kraju, w którym się znajdujesz, nie ma żadnej polskiej placówki dyplomatycznej, możesz udać się do konsulatu dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej. Tam również zostanie Ci wydany paszport tymczasowy, nazywany Emergency Travel Document (ETD). Umożliwi Ci on bezproblemowy powrót do Polski.

Pamiętaj!

Za wyrobienie paszportu tymczasowego trzeba zapłacić: koszt dla osoby dorosłej wynosi 40 euro, dla osoby niepełnoletniej 30 euro, a seniorzy powyżej 70. roku życia są zwolnieni z opłat. Koszt wyrobienia ETD zależy od przepisów danego kraju, do którego placówki konsularnej się udasz.

Warto również wiedzieć, że żadne placówki konsularne nie wydają tymczasowych dowodów osobistych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych – takie kompetencje mają tylko urzędy w Polsce.

Konsul zgłosi nieważność paszportu

Nie musisz się więc już martwić żadnymi procedurami. Twój zgubiony paszport zostanie oczywiście anulowany i znalazca nie będzie się mógł nim posługiwać. To samo dotyczy innych dokumentów, jak np. dowód osobisty. Jednak w przypadku kradzieży warto zgłosić ten fakt lokalnej policji. Konsul na pewno Ci w tym pomoże, służąc np. opieką tłumacza.

Co z kartami płatniczymi?

Jeśli podczas zagranicznej podróży zgubisz portfel z kartami lub zostanie Ci on skradziony, jak najszybciej skontaktuj się z wystawcami kart, czyli bankami. Chodzi o błyskawiczne zastrzeżenie kart, dzięki czemu nikt inny nie będzie mógł z nich skorzystać.

Jeśli po utracie kart zostaniesz bez żadnych pieniędzy, udaj się do placówki konsularnej i poproś o pośredniczenie w przekazaniu środków od rodziny. Twoi bliscy mogą np. wpłacić pieniądze na konto MSZ, a konsul wyda Ci gotówkę. Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, konsul pomoże Ci wrócić do kraju w najtańszy możliwy sposób.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie