Ubezpieczenia turystyczne dla narciarzy: Wyjeżdżasz na narty - pamiętaj o ubezpieczeniu

Andrzej Winnicki
06.11.2015

Niezależnie od tego czy wyjeżdżasz w góry polskie, alpejskie czy słowackie oraz od umiejętności, jakie posiadasz, zawsze  zatroszcz się o ubezpieczenie. Sporty zimowe są bardzo kontuzjogenne, zerwane wiązadła oraz złamane kończyny należą do typowych uszkodzeń, do jakich dochodzi na stoku. Niekiedy zdarzają się znacznie poważniejsze urazy.
Najczęściej też zostaje uszkodzony sprzęt sportowy, który bywa bardzo kosztowny. Niefortunny upadek może zatem słono kosztować, zwłaszcza, jeżeli kontuzja ma miejsce poza Polską, ponieważ zagraniczna opieka medyczna bywa bardzo droga w porównaniu z polskimi stawkami. Aby uniknąć przykrych niespodzianek zawsze warto wykupić stosowne ubezpieczenie zdrowotne, zwłaszcza, że koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki. Na rynku nie brakuje polis przygotowanych z myślą o narciarzach, chociażby ubezpieczenia w Signal Iduna.

Co może gwarantować polisa dla narciarzy?

  1. Powinna pokrywać ewentualne koszty leczenia, czyli opiekę lekarza, zabiegi, medykamenty, pobyt w szpitalu oraz koszty ratownictwa. Warto zwrócić uwagę na ostatni aspekt, który jest bardzo istotny, albowiem do wypadków najczęściej dochodzi wysoko w górach lub na stoku narciarskim, dlatego konieczny może się okazać transport helikopterem, a jest to niezwykle kosztowna usługa. Pokrywanie z własnych środków takiego transportu może obciążyć poszkodowanego na długo.

  2. Warto także zwrócić uwagę czy polisa pokrywa koszty powrotu osoby ubezpieczonej do kraju oraz ewentualnie dodatkowe koszty podróży osoby, która towarzyszy poszkodowanemu.

  3. Ubezpieczenie może zabezpieczać cię w sytuacji, kiedy na skutek wypadku, doznajesz trwałego uszczerbku na zdrowiu, wówczas po zakończeniu leczenia komisja orzeknie procent danej szkody.

  4. Dobrze, jeśli polisa jest rozszerzona o odpowiedzialność cywilną za szkody, jakich mogą doznać osoby trzecie. Stosunkowo często dochodzi do sytuacji, w których na skutek zderzenia, cierpi nie tylko jedna ze stron – wówczas również należy liczyć się z poważnymi wydatkami. Niekiedy dochodzi do procesów sądowych i wtedy należy wziąć pod uwagę koszty związane z procesem oraz szkodami, jakie poniosła poszkodowana osoba. Mogą być to urazy zdrowotne lub zniszczenie cennego sprzętu narciarskiego.
  5. Staraj się pamiętać także o sprzęcie, zwłaszcza, jeżeli poniosłeś na niego znaczne wydatki. Ubezpieczenie może pokrywać koszty związane z uszkodzeniem nart, desek, butówczy gogli narciarskich. Swój sprzęt możesz także zabezpieczyć na ewentualność kradzieży.

  6. Wychodząc w góry w Polsce możesz jeszcze liczyć na pomoc pogotowia ratowniczego, nawet jeśli nie masz przy sobie polisy. Poza granicami naszego kraju nikt nawet nie wyrusza z hotelu bez ubezpieczenia. Wykupując tego typu polisę zwróć uwagę czy oferuje ona dogodny kontakt z centrum alarmowym na wypadek sytuacji, kiedy nieszczęście przydarzyłoby się z dala od skupisk ludzi. Zawsze staraj się rozsądnie analizować swoje możliwości oraz trafnie analizować warunki atmosferyczne. Stosowne zabezpieczenie z pewnością pomoże spędzić wymarzony urlop w górach bez przykrych niespodzianek.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie