Smog zagraża tajlandzkiej turystyce

Mateusz Rąbalski
19.04.2019

Mogłoby się wydawać, że smog jest problemem jedynie krajów znajdujących się w strefie chłodnego lub umiarkowanego klimatu. Tymczasem z tym niezwykle groźnym zjawiskiem zmagają się również państwa położone w tropikach. Przykładem jest Tajlandia, a konkretnie jej północy region, gdzie niedawno odnotowano najgorszą jakość powietrza na świecie.

Źródłem problemu nie są systemy grzewcze

Alarm smogowy został ogłoszony w słynnym mieście Chiang Mai na północy Tajlandii, które jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Na początku kwietnia odnotowano tam najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza spośród wszystkich miast świata, w których są prowadzone tego typu pomiary. 379 jednostek pyłów zawieszonych to dawka niebezpieczna dla zdrowia.

Do Chiang Mai z pilną wizytą przybył premier Tajlandii, Prayut Chan-ocha, który osobiście chciał ocenić sytuację i przeanalizować ustalenia lokalnych służb kryzysowych. Okazało się, że źródłem smogu były gazy i zanieczyszczenia towarzyszące wypalaniu pól uprawnych. Swoje dołożyły też pożary lasów, które coraz częściej powtarzają się w tym regionie – ma to związek z upalną porą suchą.

Powietrze w Chiang Mai było tak zanieczyszczone, że dla mieszkańców przygotowano nawet specjalną strefę bezpieczeństwa w jednym z centrów konferencyjnych. Lokalny uniwersytet odwołał z kolei zajęcia dla studentów. Dodatkowo mieszkańcom rozdano około 2 milionów masek antysmogowych.

Problem dla zdrowia, ale i gospodarki

Chiang Mai to perła w koronie tajlandzkiej turystyki. Nic zatem dziwnego, że informacje o tak wysokim skażeniu powietrza w samym środku sezonu turystycznego wywołały popłoch wśród urzędników i spowodowały reakcję samego premiera. Nie jest to jednostkowa sytuacja – w regionie regularnie notuje się stężenie pyłów na poziomie 240-250 jednostek.

Nagłośnienie sprawy nie jest na rękę tajlandzkim władzom, ponieważ może mieć bardzo negatywny wpływ na turystykę tego kraju, która stanowi trzon gospodarki Tajlandii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.