Są różne „klucze” podróżowania. Najczęściej bierzemy pod uwagę atrakcje turystyczne czy walory krajobrazowe danego miejsca. Warto jednak spróbować czegoś innego: podróżowania szlakiem kulinarnym. W Polsce jest mnóstwo regionalnych przysmaków, które można odkryć, przy okazji poznając zupełnie nowe miejsca w naszym kraju. Oto kilka propozycji.
Kartacze są bardzo popularne na północnym-wschodzie naszego kraju, przede wszystkim na Suwalszczyźnie. Kartacze to duże kule ziemniaczanego ciasta, wypełnione mięsno-czosnkowym farszem, często serwowane ze skwarkami. Pycha!
Całkiem podobne do klasycznych placków ziemniaczanych, natomiast bliny są dodatkowo wypełniane aromatycznym mięsem, grzybami lub serem i podawane ze śmietaną. Bardzo popularne m.in. w Sejnach i Puńsku.
Orzeźwiający chłodnik na bazie kefiru lub maślanki z dodatkiem botwinki i jajka na twardo, serwowany z ziemniakami. Chłodnik bez problemu znajdziemy w menu restauracji na północy i wschodzie naszego kraju.
Podstawa kuchni góralskiej, przede wszystkim podhalańskiej. Kwaśnica to typowa góralska zupa przygotowywana na kiszonej kapuście i mięsie, podawana z ziemniakami. Jest bardzo kwaśna i treściwa, co wynika z surowego klimatu gór.
To także specjały z południa naszego kraju, będące evergreenami kuchni podhalańskiej. Wędzone oscypki i delikatniejszy bundz to sery owcze, które mogą być zarówno przekąską, przystawką, jak i elementem dania głównego.
Na koniec zabieramy Cię do Wielkopolski, a dokładnie do Poznania, który jest ojczyzną tych przepysznych rogali. Tradycyjnie wypieka się je na 11 listopada, kiedy to przypada Święto Marcina. Rogale są ciężkie, duże i wypełnione masą z białego maku oraz orzechów.