Niderlandy słyną z tego, że bardzo mocno promują transport rowerowy. Pod tym względem jest to unikalny kraj na świecie. Rowerzyści mają dokładnie takie same prawa, jak kierowcy samochodów, mogą korzystać z doskonale rozwiniętej infrastruktury rowerowej, a przemieszczanie się jednośladem po większości miast jest czystą przyjemnością. Nie zapominajmy jednak, że rowerzystów obowiązują również konkretne przepisy, do których trzeba się stosować. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.
W Niderlandach bardzo rygorystycznie egzekwuje się przepis zabraniający korzystania z urządzeń mobilnych w trakcie jazdy jednośladem. Nie można więc podróżować rowerem i np. trzymać w ręku smartfona, bo grozi za to mandat w wysokości 95 euro. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, gdy rowerzysta czeka na zielone światło. Dozwolone jest również korzystanie z zestawu słuchawkowego, ale telefon nie może znajdować się w ręce.
Aby móc legalnie poruszać się rowerem po Niderlandach, jednoślad musi posiadać wymagane elementy wyposażenia. Zaliczamy do nich: dzwonek (sprawny!), czerwone światło z tyłu oraz żółte lub białe światło z przodu. Dodatkowo wymagane są elementy odblaskowe: żółte na kolanach i pedałach oraz czerwone z tyłu. Dodatkowo obowiązkowe jest posiadanie przynajmniej jednego sprawnego hamulca. Co ciekawe, niderlandzkie prawo nie nakazuje, aby rowerzysta w czasie jazdy korzystał z kasku ochronnego.
Po Niderlandach można poruszać się rowerem w stanie po spożyciu alkoholu. Dopuszczalna granica to 0,5 promila. Jeśli rowerzysta przekroczy limit, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 100 euro. Jeśli jednak pijany kierowca jednośladu spowoduje wypadek, grozić będzie mu znacznie wyższy mandat, a nawet postępowanie sądowe.
Pomimo tego, że Niderlandy uchodzą za bardzo bezpieczny kraj, notorycznie dochodzi tam do kradzieży rowerów. Wielu właścicieli niedbale zostawia je na ulicy, nie stosując żadnych zabezpieczeń, a to zachęta dla złodziei. Do kradzieży jednośladów dochodzi codziennie, najwięcej jest ich oczywiście w Amsterdamie. Zalecane jest więc, aby korzystać z profesjonalnych zapięć, których nie można przeciąć zwykłymi nożycami.