Planujesz podróż w dobie COVID-19? Sprawdź, jak zadbać o swój portfel

Antoni Kwapisz
19.03.2021

Podróżowanie w epoce pandemii samo w sobie jest bardzo ryzykowne. Nie dość, że trzeba się liczyć z kwarantanną, testami i obowiązkiem szczepień, to jeszcze można nie z własnej winy stracić sporo pieniędzy lub na długi czas je zamrozić. Dlatego planując podróże w dobie COVID-19 koniecznie zadbaj o swój portfel. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Rezerwuj hotele z opcją bezpłatnej anulacji

To podstawa, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy w momencie, gdy nie będziesz mógł pojawić się w hotelu. Wyobraź sobie taką całkiem prawdopodobną sytuację: zarezerwowałeś pobyt z całą rodziną w hotelu we Włoszech, ale w końcu okazało się, że kraj wymaga od cudzoziemców świadectwa szczepienia lub negatywnego testu na COVID-19. Nie jesteście zaszczepieni i nie chcecie ryzykować kwarantanny, dlatego odwołujesz przyjazd. Hotel jednak obciąża Cię opłatą za pobyt zgodnie z regulaminem.

Dlatego w tych dziwnych czasach warto jednak rezerwować hotele wyłącznie z opcją bezpłatnej anulacji, najlepiej w terminie do jednego dnia przed planowanym przyjazdem.

Wybieraj linie lotnicze, które szybko zwracają pieniądze

Mnóstwo osób w 2020 roku musiało się pogodzić z zamrożeniem niemałych pieniędzy na kilka miesięcy, ponieważ tyle czasu trwało zwracanie środków pasażerom za niezrealizowane z powodu pandemii loty. Jeśli więc planujesz podróż lotniczą, to koniecznie sprawdź, które linie najszybciej zwracały pieniądze swoim klientom – niektóre robiły to nawet w ciągu 1-2 tygodni. Warto więc zarezerwować bilet u takiego przewoźnika, nawet jeśli cena będzie nieco wyższa.

Nie płać za nic z góry

Oczywiście jeśli jest to tylko możliwe. Noclegi i bilety lotnicze rezerwuj przez pośredników, którzy umożliwiają zabookowanie usługi bez konieczności opłacania jej z góry. Podobnie jest z innymi usługami turystycznymi, jak np. wycieczki zorganizowane, przewodnicy, lokalne atrakcje etc.

Lepiej omijaj biura podróży

Choć to właśnie biura podróży należą do najmocniej poszkodowanych przez pandemię podmiotów, to jednak trudno polecić wykupienie wycieczki u touroperatora w dobie COVID-19. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z ryzykiem zamrożenia pieniędzy na 180 lub otrzymania vouchera o wartości dokonanej wpłaty, gdyby impreza nie doszła do skutku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie