Zapaleni podróżnicy prędzej czy później będą skazani na wielogodzinny lot. W końcu dostanie się do Australii, USA czy Ameryki Południowej w inny sposób byłoby zbyt uciążliwe. Długa podróż samolotem daje się we znaki ludzkiemu organizmowi, o czym przekonują się zarówno osoby młode, jak i znacznie starsze. Jakie dolegliwości mogą pojawić się podczas wielogodzinnego lotu? Poznaj 6 najczęstszych problemów.
- Zakrzepy żylne – jest to skrajnie niebezpieczna sytuacja, która na szczęście zdarza się dość rzadko i dotyczy raczej osób już wcześniej chorujących. Powstanie zakrzepu jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Sprzyja temu wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji, odwodnienie organizmu i niskie ciśnienie panujące w samolocie. Rada? Na podróż załóż rajstopy lub pończochy kompresyjne oraz co najmniej raz na godzinę przespaceruj się po samolocie.
- Przeziębienie – klasyka gatunku i jedna z najczęstszych przypadłości zdrowotnych będących bezpośrednią konsekwencją odbycia długiego lotu. W samolocie jest chłodno, dlatego na pokład warto zabrać cieplejszą bluzę lub kocyk. Bardzo suche powietrze sprzyja natomiast infekcjom górnych dróg oddechowych.
- Problemy gastryczne – wynikają z wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji, co powoduje zwolnienie metabolizmu. W konsekwencji pasażer może mieć później poważne problemy z wypróżnieniem i gazami. Jedyną radą jest jedzenie lekkostrawnych posiłków bogatych w błonnik oraz picie dużych ilości wody.
- Nudności – pojawiają się u osób cierpiących na chorobę lokomocyjną. Najczęściej pojawiają się podczas startu i lądowania, ale także wtedy, gdy samolot wpadnie w strefę turbulencji. Efektem są wymioty, duszności, zawroty głowy, bladość i bardzo złe samopoczucie.
- Skrajne zmęczenie – to konsekwencja przebywania w niekorzystnych dla organizmu warunkach klimatycznych (niska wilgotność, niskie ciśnienie, znaczna wysokość). Dodatkowo długa podróż samolotem oznacza pokonanie kilku lub nawet kilkunastu stref czasowych, co fatalnie odbija się na ludzkim samopoczuciu – nazywamy to jet lagiem. Pojawiają się problemy z zaśnięciem, które mogą się utrzymywać nawet przez kilka dni. Jedyną radą na to jest spanie w samolocie i unikanie alkoholu oraz kawy.
- Zawroty głowy, duszności – mogą towarzyszyć nie tylko osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną. W samolocie panuje bardzo niskie ciśnienie, które może prowadzić do delikatnego niedotlenienia organizmu. Skutkiem tego są właśnie przytoczone dolegliwości. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia przed lotem należy się dobrze wyspać i dotlenić, np. podczas spaceru.
Długa podróż samolotem to męczące doświadczenie, które wielu osobom naprawdę mocno daje się we znaki. Trzeba to jednak przeżyć, bo unikanie wielogodzinnych lotów oznacza rezygnację z odwiedzenia wielu pięknych miejsc na naszej planecie.