Jak dostać Unijny Certyfikat COVID?

Piotr Kowalczyk
19.09.2022

Podróżowanie w 2021 roku bardzo mocno różni się od tego, do czego przywykliśmy. Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie sporych ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19, jak również tych, które nie chcą się poddać testowi na obecność wirusa. Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, to najlepszą opcją dla Ciebie będzie uzyskanie Unijnego Certyfikatu COVID. Jak do dostać? Sprawdź w naszym poradniku.

Kto może otrzymać Unijny Certyfikat COVID?

Certyfikat ten jest przyznawany trzem grupom osób:

  1. Ozdrowieńcom.
  2. Zaszczepionym (po przejściu pełnego cyklu szczepień).
  3. Mającym negatywny wynik testu (PCR do 72 godzin lub antygenowy do 48 godzin).

Jeśli spełniasz któryś z tych warunków, to możesz uzyskać certyfikat, który – przynajmniej w znacznej większości krajów europejskich – zapewnia swobodne podróżowanie w czasach pandemii.

Gdzie otrzymasz certyfikat?

Unijny Certyfikat COVID może być wydany w dwóch formach: papierowej lub elektronicznej. W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko poprosić o wydruk z kodem QR w punkcie szczepień (po przyjęciu drugiej dawki lub szczepionki Johnson&Johnson), ewentualnie w punkcie testowania na obecność koronawirusa. Certyfikat jest wydawany bezpłatnie.

Drugą, znacznie wygodniejszą opcją, jest pobranie Unijnego Certyfikatu COVID w formie elektronicznej. W tym celu wystarczy się tylko zalogować do Internetowego Konta Pacjenta, skąd można już ściągnąć stosowne zaświadczenie. Certyfikat jest również dostępny w aplikacji mObywatel oraz mojeIKP.

Co z certyfikatem dla dziecka?

Rodzice mogą pobrać Unijny Certyfikat COVID w imieniu dziecka – albo ze swojego IKP, albo w punkcie szczepień/testowania. Jest on przyznawany dzieciom, które wyzdrowiały z COVID-19, mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zostały zaszczepione, przy czym na ten moment możliwość przyjęcia szczepionki mają tylko dzieci w wieku 12-17 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.