Dubrovnik – serce 8 sezonu Gry o Tron. Zobacz co musisz wiedzieć, zanim wyruszysz zwiedzać Królewską Przystań

Jerzy Biernacki
31.05.2019

Z zapartym tchem śledziłeś poczynania bohaterów walczących o prawo do Żelaznego Tronu i panowania w całym Westeros? Choć najpopularniejszy serial ostatniej dekady już się skończył, wciąż możesz poczuć jego klimat. Wystarczy tylko wybrać się do chorwackiego Dubrovnika, który znasz jako… Królewską Przystań. Zobacz, jak zaplanować podróż śladami Gry o Tron!

Dojazd do Dubrovnika – nie będzie tak łatwo…

Od Chorwacji dzieli nas jakieś 1400 km. Wydawać by się mogło, że podróż autem na takim dystansie to czyste szaleństwo, biorąc pod uwagi koszt paliwa oraz sam wysiłek, jaki powoduje tak długa podróż. Okazuje się jednak, że wśród naszych rodaków nie brakuje amatorów samochodowych tripów do Chorwacji – a nawet jest ich więcej niż tych, którzy wybrali wygodną podróż transportem powietrznym.

Wybierając się do Dubrovnika samochodem, musisz jednak pamiętać o jeden ważnej rzeczy. Aby się tam dostać, musisz przekroczyć granicę z Bośnią i Hercegowiną, która jest członkiem tzw. Systemu Zielonej Karty. W praktyce oznacza to po prostu, że do przekroczenia granicy potrzebujesz specjalnego dokumentu zwanego Zieloną Kartą, który zapewni Ci ochronę ubezpieczeniową na miejscu bez konieczności kupowania OC na miejscu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/zielona-karta-w-chorwacji-zobacz-dlaczego-bardzo-sie-przyda/

Królewska Przystań z królewskimi plażami

Nie bez powodu chorwackie plaże przeżywają co roku prawdziwą lawinę turystów – w końcu można śmiało powiedzieć, że należą do najpiękniejszych w Europie. Dotyczy to zwłaszcza tych w Dubrovniku. Odwiedzając go w sezonie letnim, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na plażę Zlatni Rat na wyspie Brac, Punta Rata w Makarskiej oraz Bijeca w Medulini, gdyż to właśnie one uważane są za najbardziej urokliwe. Oczywiście warto też odwiedzić te mniejsze plaże, rozsiane po całym wybrzeżu – na nich z pewnością będzie też mniejszy tłok, co docenią miłośnicy odpoczynku w ciszy i bez gwaru turystów.

Wybierając się na chorwacką plażę, koniecznie zabierz ze sobą obuwie ochronne. Choć zdarzają się takie obsypane złotym piaskiem, dominują raczej plaże piaszczysto-żwirowe, na których nietrudno o skaleczenie.

Śladami floty z Żalaznych Wysp

Będąc w Chorwacji, po prostu nie sposób nie skorzystać z okazji i nie wybrać się na rejs wzdłuż wybrzeża – tym bardziej że za tak zapierający dech w piersiach widok zapłacisz stosunkowo niewiele, bo od 30 do 80 euro. Na taki krok powinni się zdecydować przede wszystkim nurkowie. Podwodny świat u wybrzeży Dubrovnika cechuje się bowiem wyjątkowo piękną florą i fauną, którą naprawdę warto zobaczyć. Jeśli nie masz ze sobą sprzętu do nurkowania, niczym się nie martw – bez trudu wypożyczysz go na miejscu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie