Dlaczego wolimy zagranicę? Oto powody, dla których miliony Polaków wypoczywają poza krajem

Mariusz Siwko
31.10.2022

Choć zdecydowana większość Polaków deklaruje, że urlop woli spędzić w ojczyźnie, to z roku na rok bite są kolejny rekordy sprzedaży wycieczek zagranicznych. Jesteśmy również w czołówce nacji najchętniej odwiedzających takie kraje, jak Grecja, Chorwacja czy Włochy. Oczywiście nie ma w tym nic złego, natomiast warto się zastanowić nad źródłem motywacji Polaków, którzy jednak wolą pojechać na zagraniczne wakacje. Te najważniejsze powody wymieniamy w naszym poradniku.

Pogoda

Jest to najczęstsza odpowiedź udzielana przez osoby pytane o to, dlaczego przedkładają Morze Śródziemne nad Bałtyckie. I można to w pełni zrozumieć. Rzeczywiście, pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna, a nie każdy chce zabierać do walizki podróżnej zarówno strój kąpielowy, jak i ciepłą kurtkę.

Pociąga nas to, czego nie znamy

Jako naród jesteśmy bardzo ciekawi innych nacji, co wynika z faktu, że stanowimy raczej monokulturowe społeczeństwo. Wiele osób wyjeżdża na zagraniczne wakacje tylko po to, aby posmakować innej kuchni, porozmawiać z przedstawicielami innych ras, podpatrzeć ich zwyczaje i życie codzienne.

Zabytki

To solidny argument, choć oczywiście Polsce pod tym względem także nie można niczego zarzucić. Jednak chcąc podziwiać antyczne zabytki nie ma siły – trzeba wybrać się za granicę, najlepiej do Grecji, Włoch lub Egiptu. Wielu Polaków do obcych krajów przyciągają też najwybitniejsze dzieła światowej kultury, czego dobrym przykładem będzie Francja.

Prestiż

Nie ma się co oszukiwać: spora grupa Polaków wybiera zagraniczne wakacje wyłącznie z próżności. Chcą się po prostu pochwalić przed znajomymi, że stać ich na taki wyjazd, dlatego podczas urlopu bardziej niż na wypoczynku skupiają się na robieniu pięknych zdjęć i wrzucaniu ich na Facebooka.

Pieniądze

Ten argument może brzmieć zaskakująco, natomiast nie jest wcale bezpodstawny. Rzeczywiście, zagraniczne wakacje mogą być tańsze niż te spędzone w Polsce. Szczególnie, gdy porównujemy ze sobą identyczne świadczenia, czyli np. pobyt w czterogwiazdkowym hotelu w pakiecie all inclusive.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie