Lokalni przewodnicy działają w praktycznie każdym mieście, ale też w mniejszych miejscowościach – nawet tych, które niekoniecznie uchodzą za turystyczne perły. Z ich usług korzystają głównie zorganizowane wycieczki, ale warto wziąć to pod uwagę również w sytuacji, gdy podróżujemy na własną rękę. Korzyści z zatrudnienia przewodnika są trudne do zbagatelizowania – zwłaszcza, gdy ma się ich świadomość. Te najważniejsze opisujemy w naszym poradniku.
Przewodnicy turystyczni z reguły są pasjonatami swojej małej ojczyzny. Wiedzą o niej praktycznie wszystko, stale uzupełniając informację, czytając książki, rozmawiając z żywymi świadkami historii. Ich wiedza na temat danego miejsca jest imponująca i wykracza daleko poza komunały, jakie można znaleźć w papierowym przewodniku. Jeśli więc chcesz naprawdę poznać miasto czy region, który odwiedzasz, to skorzystaj z usług lokalnego przewodnika.
Nie muszą to być tylko smaczki historyczne. Przewodnicy specjalizują się również w uatrakcyjnianiu danego miejsca w oczach turystów, będąc rzecznikami regionu oraz lokalnej branży turystycznej. Dobry przewodnik na pewno podpowie Ci, gdzie warto zjeść, który hotel należy omijać szerokim łukiem, w jakim sklepie można się targować etc.
Zatrudnienie przewodnika praktycznie gwarantuje Ci brak problemu z naciągaczami, którzy okupują atrakcje turystyczne i wciskają turystom różne niestworzone historie. A to sami podają się za przewodników, a to twierdzą, że do danego miejsca trzeba kupić bilet wstępu (co nie jest prawdą), a to oczekują zapłaty za „ochronę” podczas zwiedzania itd. Przewodnik pomoże Ci się od takich osób opędzić.
Wbrew pozorom skorzystanie z usług przewodnika turystycznego wcale nie musi być rozrzutnością. Owszem, za pracę trzeba przewodnikowi zapłacić, jednak bilans i tak może wyjść na plus, gdy uwzględnimy wynikające z tego korzyści finansowe. Przewodnicy dobrze wiedzą, które atrakcje turystyczne są nudne, wtórne i niewarte odwiedzenia – dzięki temu możesz zaoszczędzić na biletach wstępu.