Dawno nie spędzałeś wakacji w Polsce? To może Cię nieprzyjemnie zaskoczyć

Maciej Piwowski
28.07.2020

Wakacje w Polsce mogą być bardzo udane. W końcu nasz kraj z roku na rok odwiedza coraz więcej zagranicznych turystów. Jeśli więc sam ostatni raz urlopowałeś nad Wisłą wiele lat temu, to chyba czas najwyższy odświeżyć sobie widok czy to Bałtyku, czy mazurskich jezior czy tatrzańskich szlaków. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą Cię podczas wakacji w kraju nieprzyjemnie zaskoczyć. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Ceny!

Nie zdziw się, gdy przeczytasz menu w pierwszym-lepszym lokalu w miejscowości turystycznej. Tak, jesteś w Polsce, a nie w Niemczech, USA czy Włoszech! W ostatnich kilkunastu latach ceny nad polskim morzem i w górach poszły ostro w górę, co jest po części efektem wspomnianego wzrostu ruchu turystycznego zza granicy. Polscy przedsiębiorcy chcą to wykorzystać i trudno też im się dziwić. W końcu sezon trwa u nas dość krótko, bo w praktyce maksymalnie 3 miesiące.

Dla porządku trzeba też dodać, że za rosnącymi cenami poszła też poprawa standardu. W polskich miejscowościach turystycznych można już bez problemu znaleźć eleganckie hotele, komfortowe pensjonaty, nawet pola namiotowe zaczęły równać do zachodnioeuropejskich standardów.

Tandeta

To jedna z najbardziej frustrujących rzeczy, jakie niestety charakteryzują polskie miejscowości turystyczne. Dosłownie roi się w nich od straganów z tandetnymi pamiątkami, najczęściej sprowadzanymi z Chin. Mało urokliwe są budki z rybami i fast foodami, łatwo można dostrzec przejawy bezguścia i oszczędzania na jakości. Jeśli trudno jest Ci strawić takie widoki, to poważnie przemyśl spędzenie urlopu w tych najpopularniejszych miejscowościach turystycznych w naszym kraju.

Kulturowy miszmasz

Być może pamiętasz czasy, kiedy w góry jechało się między innymi po to, aby zjeść oryginalny oscypek. Dziś w tym samym celu możesz się wybrać nad morze, na Mazury czy nawet do miast centralnej Polski. Nastąpiło ewidentne pomieszanie kulturowych symboli poszczególnych regionów, co trudno zaakceptować osobom preferującym jednak pewną stabilizację i czytelność w tym zakresie.

Nastawienie na zagranicznego turystę

Jest to wyjątkowo nieprzyjemne doświadczenie, o które niestety dość łatwo zwłaszcza nad polskim morzem, gdzie wielu hotelarzy otwarcie nastawia się na turystę z Niemiec czy Skandynawii, dając jednocześnie odczuć rodakom, że są gośćmi gorszej kategorii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.