Daleka podróż z małym dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Andrzej Winnicki
13.03.2017

To szaleństwo! Jak można tak męczyć dziecko? Nie lepiej jechać nad Bałtyk? Z takimi opiniami najbliższej rodziny na pewno spotkają się rodzice, którzy ogłoszą, że zabierają swoje małe dziecko w daleką podróż. Szczególnie, jeśli kraj docelowy brzmi bardzo egzotycznie, a większości Polaków kojarzy się z biedą, brudem i czyhającymi na każdym kroku niebezpieczeństwami. Tymczasem z roku na rok przybywa rodziców, którzy nie mają zamiaru rezygnować z podróżniczych marzeń w związku z narodzinami dziecka. To dobra postawa – maluch wcale nie jest przeszkodą, a odpowiednia organizacja podróży znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia potencjalnych problemów. Jak się przygotować do dalekiej podróży z małym dzieckiem? Podpowiadamy.

Sprawdź, jak dziecko zachowuje się w podróży

Od tego tak naprawdę trzeba zacząć, ponieważ każde dziecko jest inne i trudno z góry zakładać, że akurat nasza pociecha będzie aniołkiem i urodzonym podróżnikiem. Warto sprawdzać, jak dziecko reaguje na podróż samochodem i innymi środkami lokomocji.

Jeśli nie stanowi to dla niej problemu, można zaplanować pierwszą podróż samolotem – optymalnie w okolicach 12 miesiąca życia malucha. Powinna być ona możliwie krótka, np. z Wrocławia do Warszawy. Chodzi o przekonanie się, czy start i lądowanie nie są dla dziecka zbyt trudnym przeżyciem.

Pamiętaj!

Nigdy nie zabieraj dziecka w daleką podróż samolotem na żywioł, bez wcześniejszego sprawdzenia reakcji malucha na lot. Jest to bardzo nieodpowiedzialne i naraża pozostałych pasażerów na katorgę wysłuchiwania krzyków i płaczu dziecka przez całą podróż.

Rozsądnie wybierz kraj podróży

Z małym dzieckiem nie warto „wałęsać się” po krajach, które z zasady wymagają sporego doświadczenia podróżniczego. Nie zakładaj, że uda Ci się zwiedzić mnóstwo atrakcji w tempie sprintera. Wygoda i bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem, dlatego rozsądne będzie znalezienie kierunku, który z jednej strony zaspokoi ambicje rodziców, a z drugiej będzie przyjazny maluchowi.

Z powodu upału lepiej odpuścić sobie kraje Bliskiego Wschodu, jak Oman czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Bardzo długa i uciążliwa podróż do Australii także nie jest idealnym pomysłem. Kraje Afryki, szczególnie centralnej, są natomiast trudne w zwiedzaniu z uwagi na fatalne drogi. Nie zapominaj także o kwestiach epidemiologicznych.

Samotnie podróżującym rodzicom warto natomiast polecić Azję Południowo-Wschodnią, która jest bezpieczna, nieźle rozwinięta, gwarantuje doskonałą pogodę, a jej mieszkańcy wprost uwielbiają dzieci.

Rada

Wybierając kraj na podróż z dzieckiem zwróć uwagę na to, że w większości egzotycznych miejsc występuje pora deszczowa, która zwykle przypada na polskie lato.

Nie zabieraj ze sobą połowy mieszkania!

Wielu rodziców, szczególnie wybierających się w pierwszą daleką podróż z dzieckiem, wpada w manię zabierania ze sobą wszystkiego, co tylko może się przydać maluchowi. To zły pomysł i skazywanie się na niepotrzebną mękę z ciężkimi bagażami. Dzieci rodzą się na całym świecie i w większości krajów naprawdę nie ma żadnego problemu z dostępnością artykułów dziecięcych (poza Afryką).

Pamiętaj

Im mniejszy i lżejszy bagaż, tym łatwiej jest się przemieszczać i można więcej uwagi poświęcić dziecku.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o kwestii szczepień. Na co najmniej pół roku przed wyjazdem należy sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane (lub wręcz obowiązkowe) w danym kraju. Następnie wybór szczepień trzeba skonsultować z lekarzem medycyny podróży.

Tak w dużym skrócie wyglądają przygotowania do pierwszej dalekiej podróży z małym dzieckiem. Naprawdę nie ma się czego bać. Kierując się zdrowym rozsądkiem można zapewnić sobie i maluchowi wspaniałe wakacje, bez niepotrzebnego stresu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie