Czy wiza do Kanady jest potrzebna?

Antoni Kwapisz
22.02.2021

Od pewnego czasu podróżowanie po świecie stało się łatwiejsze, przede wszystkim z uwagi na zniesienie obowiązków wizowych, które znacznie ograniczały możliwości odwiedzenia różnych krajów. Nie inaczej jest z Kanadą, gdzie dziś możemy pojechać bez dodatkowej wizy. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie ruchu bezwizowego nie jest jednoznaczne z pozwoleniem na wjazd do tego kraju, ponieważ decyzję, czy możemy dostać się na terytorium Kanady oraz jak długo możemy tam przebywać, podejmuje urzędnik imigracyjny.

Ruch bezwizowy a eTA

Ruch bezwizowy obowiązuje między innymi obywateli polskich, chcących wjechać na terytorium Kanady. Od 2016 roku musimy jednak dokonać tak zwanego elektronicznego potwierdzenia podróży, nazywanego w skrócie eTA (Electronic Travel Authorisation). Oznacza to, że przed wyjazdem logujemy się na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej, gdzie musimy podać swoje dane.

Są one ściśle powiązane z posiadanym paszportem, a zgłoszenie weryfikowane jest online. Jego potwierdzenie zwykle następuje w ciągu kilku minut, jednak zdarzają się przypadki, gdy na zatwierdzenie formularza musimy poczekać kilka dni. Warto więc wcześniej zająć się niezbędnymi formalnościami, aby uniknąć przykrych niespodzianek tuż przed planowaną podróżą.

Niezbędne dokumenty

Do podróżowania po Kanadzie nie są potrzebne dodatkowe dokumenty. Podczas ewentualnej kontroli policyjnej należy mieć przy sobie ważny paszport. Osoby poruszające się samochodami mogą korzystać z polskiego prawa jazdy, jednak nie dłużej niż przez pierwsze 6 miesięcy pobytu. W niektórych prowincjach okres ten wynosi zaledwie dwa miesiące. Aby nadal legalnie korzystać z auta, niezbędna jest wymiana prawa jazdy na kanadyjskie.

Istotna jest natomiast kwestia ubezpieczenia medycznego. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie szerokiej polisy, ponieważ dostęp do usług zdrowotnych jest w tym kraju bardzo drogi i nawet standardowa wizyta u lekarza może być kosztowna. Warto więc odwiedzić lokalnego brokera ubezpieczeniowego i zdecydować się na kompleksową ochronę, w której sfinansowaniu pomoże kredyt gotówkowy.

Czym do Kanady?

Loty bezpośrednie z Polski do Kanady to codzienność. Wiele linii oferuje tego rodzaju połączenia, jednak aby znaleźć najlepszą ofertę pod względem cenowym i czasowym, warto zabrać się za to odpowiednio wcześniej. Pomocne są oczywiście wyszukiwarki i porównywarki lotów, które umożliwiają wybór najkorzystniejszego połączenia. W zależności od miasta, do którego się udajemy, ceny biletów zaczynają się od około 3 tysięcy złotych za osobę w jedną stronę.

Lot nie jest też długi, trwa średnio między 9 a 11 godzin. Jeśli cenicie ponad wszystko komfort podróżowania, warto zdecydować się albo na klasę biznes, w czym pomocny będzie kredyt gotówkowy albo wybrać miejsce w samolocie gwarantujące dodatkową przestrzeń na nogi. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia osób wysokich, które trudno znoszą wielogodzinny lot i pozostawanie przez ten czas w jednej pozycji.

Ruch bezwizowy znacznie zwiększył możliwości podróżowania, które dziś są niemal nieograniczone. Warto jednak pamiętać, że to, czy wjedziemy na terytorium Kanady lub innego państwa zależne jest w dużej mierze od urzędników imigracyjnych, którzy określają także maksymalny czas pobytu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie