Co zamiast wbudowanej nawigacji w samochodzie? Najlepsze alternatywy

Maciej Piwowski
26.11.2020

Wbudowana, fabryczna nawigacja w samochodzie bez wątpienia jest przydatnym wyposażeniem. Zaletą jest tutaj także to, że zawsze mamy ją pod ręką. Nie plączą się nam żadne kable, mamy do dyspozycji duży, czytelny ekran, wszystko działa tak, jak zaplanował to producent. Problem polega na tym, że za taką nawigację trzeba słono zapłacić i w większości przypadków nie da się jej „dołożyć” do już wyprodukowanego auta. W takiej sytuacji nadal mamy do dyspozycji kilka ciekawych alternatyw. Sprawdź, co wybrać zamiast wbudowanej nawigacji w samochodzie.

Aplikacja na telefon

To najbardziej oczywista propozycja. Aplikacje nawigujące są dziś na tyle dobre, że spokojnie można je traktować w kategorii alternatywy dla wbudowanego systemu – ba, często okazują się być nawet lepsze. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki dostęp do aktualizacji map, a także niska cena. Inne, jak na przykład Google Maps, są wręcz dostępne całkowicie za darmo.

Trzeba tylko pamiętać, aby przed wyjazdem w dalszą trasę, szczególnie zagraniczną, sprawdzić limit transferu danych i ewentualnie go podwyższyć. Ciekawym pomysłem będzie także pobranie trasy na urządzenie, aby móc korzystać z nawigacji w trybie offline.

Aplikacja na tablet

To coś dla tych, którzy oczekują również wysokiego komfortu i lubią podglądać trasę, zamiast tylko słuchać komunikatów lektora. Tablet ma tę przewagę nad telefonem, że po prostu oferuje większy ekran, co samo w sobie znacząco poprawia wygodę korzystania z aplikacji nawigującej.

Warunkiem jest oczywiście znalezienie odpowiedniego miejsca na tablet – trzeba tutaj użyć mocnego uchwytu i najlepiej zamocować go na desce rozdzielczej, a nie na szybie (tablet mógłby znacząco ograniczać widoczność).

Nawigacja zewnętrzna

Stary, ale wciąż dobry sposób na to, aby móc ruszyć w trasę bez obaw o zgubienie się. Nawigacje zewnętrzne miały już dawno odejść do lamusa, ale nic takiego nie nastąpiło. Wciąż jest na nie spory popyt, głównie ze względów funkcjonalnych. Taka nawigacja jest łatwa w obsłudze, oferuje multum funkcji dodatkowych, często producenci oferują również dożywotnią aktualizację map. Jeśli dużo podróżujesz, to zakup zewnętrznej nawigacji może być bardzo dobrym pomysłem.

No i nie zapominajmy o tradycyjnej mapie oraz znakach drogowych. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj nawigacji ostatecznie się zdecydujesz, zawsze warto mieć w schowku papierową mapę kraju, po którym zamierzasz podróżować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie