Wyspy Kanaryjskie – łączy je tylko wspólna nazwa archipelagu

Marek Szydełko
25.01.2018

Choć znajdują się w niemal jednym miejscu i są określane wspólnym mianem Wysp Kanaryjskich, to w rzeczywistości bardzo się od siebie różnią. Popularne Kanary to zespół siedmiu wysp głównych i sześciu nieco mniejszych. Aby móc dobrze poznać ten zakątek świata, należy odwiedzić każdą z nich, ponieważ poszczególne wyspy mają zupełnie inny charakter. Różnice między nimi pokazujemy na przykładzie najpopularniejszych wysp należących do archipelagu.

Teneryfa

Jest to największa spośród Wysp Kanaryjskich, jednocześnie najliczniej odwiedzana przez turystów. Jej główną atrakcją jest monumentalny wulkan Teide, na który można się wybrać z przewodnikiem i podziwiać zapierające dech widoki na cały archipelag. Teneryfa jest szalenie różnorodna: na południu znajdziemy piękne plaże, na północy natomiast tropikalną roślinność.

Gran Canaria

Ta wyspa czasami bywa nazywana „małym kontynentem” – to oczywiście nawiązanie do jej różnorodności. Większości turystów Gran Canaria kojarzy się z bajecznymi plażami, jednak ten zakątek ma do zaoferowania znacznie więcej. Występuje tutaj kilka stref klimatycznych. Wybierając się na południe można liczyć na idealną, suchą pogodę. Na północy jest bardzo zielono, a centrum wyspy polecamy fanom trekkingu. Gran Canaria to jednak przede wszystkim idealne miejsce do wypoczynku na licznych plażach, na czele z piękną Playa de Maspalomas.

Lanzarote

Wyspa, która urzeknie poszukiwaczy dzikiej, nieco surowej przyrody. Jest typowo wulkaniczna, co w tym przypadku oznacza plaże z czarnym piaskiem i niemal księżycowy krajobraz. Na Lanzarote powinny się wybrać osoby nastawione na zwiedzanie. Typowe plażowanie też wchodzi w grę, ale zdecydowanie szkoda na to czasu!

Fuerteventura

To z kolei najbardziej wietrzna spośród wysp archipelagu. Z tego powodu raczej nie polecamy jej rodzinom z małymi dziećmi. Jest to natomiast prawdziwy raj dla windsurferów i kitesurferów. Na południu wyspy można też znaleźć przepiękne plaże, szczególnie w okolicach Corralejo.

La Palma

Wciąż niezbyt popularna wśród polskich turystów. La Palma bywa też nazywana La Isla Bonita, co stanowi nawiązanie do jej nieco karaibskiego charakteru. Czas na tej wyspie płynie wolno, a mieszkańcy często sami przyznają, że mają szczęście żyć w prawdziwym raju.

Jeśli nie możesz się zdecydować, która z wysp archipelagu najbardziej może przypaść Ci do gustu, odwiedź je wszystkie – chociażby w trakcie rejsu. Dzięki temu świetnie poznasz Kanary i przekonasz się, że to nie tylko zagłębie drogich hoteli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie