Do tych krajów wjedziesz z dzieckiem bez testów i szczepienia

Marek Szydełko
21.03.2022

Wakacje 2021 miały już być całkiem normalne, ale jednak tempo szczepień okazało się niewystarczające. Swoje zrobiły również nowe warianty koronawirusa. Efekt? Mnóstwo krajów ponownie rzuca podróżnym kłody pod nogi, wymagając albo testów, albo certyfikatu ze szczepienia. Szczególnie duży problem mają rodzice wybierający się na zagraniczne wakacje z dziećmi, które szczepione być nie mogą, a testowanie to zawsze loteria. Na szczęście są atrakcyjne turystycznie kierunki, do których dzieci są wpuszczane bez dodatkowych restrykcji – choć też pod pewnymi warunkami. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Grecja

Jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków wpuszcza bez testów dzieci do 12 roku życia. Starsze muszą mieć negatywny wynik testy PCR wykonanego najwcześniej na 72 godziny przed podróżą.

Chorwacja

Ten kraj również nie wymaga testów od dzieci do 12 roku życia, ale tylko pod warunkiem, że podróżują z rodzicami po szczepieniu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi negatywny wynik testu antygenowego/PCR.

Cypr

Cypr niedawno zniósł wszelkie ograniczenia i nie wymaga od Polaków (również dorosłych) okazywania testów czy certyfikatu ze szczepienia.

Hiszpania

Do Hiszpanii dzieci, które nie ukończyły 12 lat wjadą bez dodatkowych wymagań, o ile rodzice są zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu.

Turcja

Bardzo lubiany przez polskich turystów kierunek wakacyjnych podróży (świetny wybór dla rodziny z dziećmi) nie wymaga żadnych testów ani szczepień od dzieci do 6 roku życia. Starsze dziecko musi mieć natomiast negatywny wynik testu PCR lub antygenowego.

Egipt

Władze Egiptu zadecydowały, że w te wakacje bez testów i certyfikatów będą wpuszczać dzieci do 6 roku życia i zwolnią je z obowiązku odbycia kwarantanny. Każde starsze dziecko musi natomiast posiadać negatywny wynik testu na COVID-19.

Warto również wspomnieć o tych atrakcyjnych turystycznie krajach, które na ten moment mają bardzo liberalne podejście do kwestii obostrzeń pandemicznych i nie wymagają żadnych zaświadczeń od podróżnych z Polski w każdym wieku. Poza wspomnianym Cyprem są to także Albania, Czarnogóra, Rumunia oraz Macedonia Północna.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.