Z WIZYTĄ U SOŁTYSA

Krzysztof Jagielski
13.11.2015

I znów szeroko pojęta Ziemia Świętokrzyska... Tym razem będą to okolice na pograniczu radomskiej i kieleckiej dziedziny.

Wąchock
Wąchock znany jest w całej Polsce przede wszystkim z anegdot o sołtysie i jego córce. Dumą miasta jest jednak Opactwo Cystersów z zachowanymi fragmentami romańskimi (kapitularz, dormitorium, fraternia refektarz). Zwiedzić je można w towarzystwie zakonników, którzy opowiadają też o historii klasztoru i zakonu. W obrębie klasztoru znajduje się także Muzeum Tradycji Narodowowyzwoleńczych założone przez ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka, który przez wiele dziesiątek lat gromadził eksponaty – pamiątki z powstań, autentyczne rękopisy, broń itp.
Nieopodal klasztoru, przy Urzędzie Gminnym miejscowości, z której mieszkańców żartuje sobie cała Polska, ustawiono pomnik legendarnego sołtysa, dumnie wspierającego się o koło wiejskiego wozu. 

Szydłowiec
W otoczonym fosą, malowniczym gotycko-renesansowym zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów mieści się jedyne w Polsce Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, gromadzące ponad 2 tysiące eksponatów, a wśród nich: dudy, kozły, mazanki, złóbcoki... Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku i do dziś posłuchać można ich dźwięków.
Szydłowiecki rynek też prezentuje się ciekawie. Niedawno odnowiony ratusz zachęca do pamiątkowych zdjęć. Po sąsiedzku Kościuszko na pomniku wystawionym w 1920 r. wznosi szablę prowadząc do boju. A w tle - monumentalny i piękny gotycki kościół.

Orońsko
XIX-wieczny pałacyk znanego malarza Józefa Brandta  i otaczający go park to nie tylko Centrum Współczesnej Rzeźby Polskiej. W pałacu urządzono muzeum wnętrz XIX-wiecznych, a po sąsiedzku ekspozycję rzeźb (część w plenerach parkowych, część w galerii pałacowej).
W parkowych pawilonach zorganizowano galerię współczesnych wystaw czasowych orqz hotel - Dom Pracy Twórczej z restauracją.

Wsola 
Pałacyk Gombrowiczów. Należał  do Jerzego, brata Witolda. Pisarz spędził tam sporo czasu. Ponoć tam właśnie powstał pomysł powieści "Transatlantyk". W 2009 r., po odrestaurowaniu obiektu, otwarto tam muzeum biograficzne Witolda Gombrowicza.
Do Wsoli zaglądamy tylko na chwilę, bez zwiedzania muzeum.  Dla zainteresowanych - w miarę możliwości czasowych - możliwy wstęp indywidualny.


Termin: 18. października (niedziela)
TERMIN PAŹDZIERNIKOWY ODWOŁANY

Kolejny planowany termin: wiosna 2016 

* * * 

Koszt: z Kartą Globtrotera: 110 zł
dla pozostałych osób: 125 zł

Zgłoszenia:  najpóźniej do 10 października
 

Koszt obejmuje:
przejazd autokarem lub busem turystycznym, realizację programu krajoznawczego, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz zwiedzanie z przewodnikami w klasztoru w Wąchocku, Muzeum w Szydłowcu i w Orońsku , opiekę pilota i informację krajoznawczą na całej trasie, ubezpieczenie.

UWAGA 1: 
Wskazane zabranie własnego prowiantu, gdyż na trasie nie bardzo będzie gdzie zatrzymać się na obiad.
Jest możliwe zorganizowanie posiłku w klasztorze w Wąchocku: przepyszne pierogi + barszczyk. 
Koszt ok.12 - 15 zł. 

UWAGA 2:
kalkulacja kosztu dla ok. 20 osób. Wycieczka odbywa się przy minimum 15 uczestnikach - z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł). 

Spotkanie grupy: godz. 8.00
ul. Hozjusza 1, uliczka - placyk  przy "Amicusie" 
(Żoliborz, 100 m od Placu Wilsona, obok kościoła)
Towarowa, przy Muzeum Kolejnictwa: 8.15
Powrót: ok. 19.00
Jest możliwość dołączenia na trasie poza Warszawą. 

Zgłoszenia, informacje, rezerwacje - 
na spotkaniach i dyżurach klubowych, spacerach warszawskich oraz telefonicznie i mailowo
Opłata rezerwacyjna:  50 %  kosztu.
 

 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 
tel. informacyjny: 695 - 267- 272 (najlepiej w godzinach: 9.00-11.00  oraz 18.00-20.00)

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.