TAJEMNICZY PAŁAC NA WYSPIE

Antoni Kwapisz
13.11.2015

Góra Kalwaria - Czersk - Otwock Wielki

Tajemniczy pałac na wyspie,

dwór cadyka, zamek książęcy i solanki

Byliśmy tam w lipcu 2011 .

Do zwiedzania i oglądania było mnóstwo:

Góra Kalwaria
W 1666 roku, gdy osadę zakładał biskup Stefan Wierzbowski, nosiła nazwę Nowa Jerozolima i miała spełniać rolę ośrodka kultu religijnego i pielgrzymkowego. Oprócz Kalwarii zbudowano tu 6 kościołów, 5 klasztorów i 35 kaplic. W XVIII w. osiedliła się tam rodzina szanowanych cadyków Alterów, co dało początek rozległej dzielnicy żydowskiej.
Wiele z zabytków – zarówno katolickich jak żydowskich – uległo zniszczeniu podczas wojny, ale i tak jest co oglądać.
Na obrzeżu miasta znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce - Wieczernik,  z niewielkim kościółkiem i Drogą Krzyżową z kapliczkami wyrzeźbionymi z kamienia.

Czersk
Już w XI w. istniał tu gród strzegący brodu na Wiśle. Na przełomie XIV i XV w. książę Janusz Mazowiecki zbudował tu gotycki zamek. W późniejszych wiekach Wisła zmieniła koryto i odsunęła się od Czerska. Miasto straciło na znaczeniu, a zamek z czasem popadł w ruinę. Malownicze pozostałości twierdzy to dziś jedna z najbardziej znanych atrakcji Mazowsza.

Otwock Wielki
Barokowy pałac na wyspie Rokola, na jeziorze będącym wiślanym starorzeczem, wzniesiono w końcu wieku XVII dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego. Projektował go prawdopodobnie wybitny architekt polskiego baroku – Tylman z Gameren. Po II wojnie światowej obiekt przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dopiero w 2004 r. pałac przejęło Muzeum Narodowe w Warszawie, tworząc Muzeum Wnętrz. Jak na magnacką rezydencję przystało – pałac otoczony jest pięknym, rozległym parkiem.

A ponieważ zostało nam jeszcze trochę czasu  a nie chciało nam się jeszcze wracać do domu   zakończyliśmy tę wycieczkę w sposób zupełnie wczaśniej nieplanowany:  spacerem po Parku Zdrojowym i dłuższym oddechem w tężniach w Konstancinie.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 
Informacje i zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

Szczegóły dotyczące wycieczki podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.