PIERNIKI I GWIAZDY: TORUŃ

Andrzej Winnicki
13.11.2015

Toruń jest jednym z najstarszych miast polskich. Czas jego powstania datuje się na X wiek. Prawa miejskie otrzymał w 1233 r. Turyści i znawcy sztuki nazywają go Krakowem Północnej Polski.

Toruńska starówka w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.
Toruński Rynek i Ratusz Staromiejski zajęły 3. miejsce w plebiscycie czytelników polskiej edycji National Geographic Polska na 30 najpiękniejszych miejsc na świecie. Zabytki Torunia znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Zespół staromiejski Torunia jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, z zachowanym prawie bez zmian XIII-wiecznym układem urbanistycznym oraz terenem zamku krzyżackiego.


Gdy zagląda się do opisu miasta aż w głowie się kręci od ilości i rozmaitości ciekawostek i atrakcji.


W skład kompleksu staromiejskiego wchodzą:
3 kościoły gotyckie, 2 rynki (Staromiejski i Nowomiejski) i  ratusz,
pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich (fragmenty murów, budowanych od połowy XIII oraz bramy Mostowa, Klasztorna i Żeglarska i kilka baszt, wśród nich m.in. Krzywa Wieża),
ruiny zamku krzyżackiego,
gotycki most (jeden z nielicznych w Polsce),
zespół gotyckich kamienic mieszczańskich z XIV-XVI w., w tym m.in. Dom Kopernika , Dom Eskenów oraz Kamienica Pod Gwiazdą, dom z XV w. przez krótki czas będący własnością znanego humanisty Filipa Kallimacha,
barokowe pałace miejskie Dąmbskich i Fengera, spichrze z XIV – XVIII w.


Z „nowszych” – bo zaledwie XIX-wiecznych obiektów warto wspomnieć: pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r., neorenesansowy Dwór Artusa,  pozostałości XIX-wiecznej pruskiej Twierdzy Toruń, Teatr im. W. Horzycy z 1904 r.(zaprojektowali go wiedeńscy architekci) oraz XX-wieczne Planetarium w XIX-wiecznym gmachu.

W 1997 toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO.

W programie wycieczki - oczywiście wraz z obowiązkowym spacerem po toruńskiej starówce - przewidujemy wstępy do 3 obiektów: Dom Kopernika, Świat Toruńskiego Piernika, Planeterium (koszt biletów wstępu został uwzględniony w kalkulacji kosztów wycieczki).
Toruń jest nie tylko miastem gotyckiej architektury, ale też miastem muzeów. Zatem w czasie wolnym amatorom muzeów proponujemy zajrzeć jeszcze do innych obiektów - np. Dom Eskenów, Kamienica Pod Gwiazdą, Muzeum Podróży im. Tony Halika. Ceny biletów do tych muzeów kształtują się ok.10-15 zł.

Termin:  17 listopada  (niedziela)


Koszt:  z Kartą Klubu Globtrotera:   85 zł   //   dla pozostałych osób: 95 zł

Wyjazd z Warszawy: 7.00
Powrót ok. 21.00 - 21.30

 Opłata rezerwacyjna - 30 zł.
Dopłata w tygodniu przed wycieczką.

UWAGA:

kalkulacja kosztu dla grupy ok. 25 osób.
Wycieczka odbywa się przy minimum 15 uczestnikach –
z dopłatą do kosztów transportu (ok.15 zł).
Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.

Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie