NIEZNANA ZIEMIA RADOMSKA

Marek Szydełko
13.11.2015

NIEZNANA ZIEMIA RADOMSKA


Byliśmy tam w 2012 roku i wybierzemy się w te rejony ponownie. Oczywiście już w inne miejsca. Ziemia Radomska obfituje bowiem w atrakcje turystyczne.

Planowany termin: koniec maja 2015.
Szczegółowy program kolejnego wyjazdu pojawi się niebawem, a znajdą się w nim na pewno: skansen Ziemi Radomskiej  koło Radomia oraz  pałacyk Gombrowiczów we Wsoli.


A oto - dla przypomnienia: co zobaczyliśmy na poprzedniej wycieczce.

Radom
Szary i niedoceniany Radom, kojarzący się bardziej z przemysłem niż z kulturą, to rodzinne miasto Jacka Malczewskiego. Muzeum im. Jacka Malczewskiego przy Rynku dysponuje jedną z największych kolekcji prac tego słynnego artysty w muzuem jego imienia. Ponadto zobaczyć tam można obrazy innych XIX-wieczny polckich malarzy. Są także eskpozycje obrazujące historie powstania miasta. W bogatej ekspozycji przyrodniczej muzeum radomskiego wyróżnia się bajeczna i nieprawdopodobnie kolorowa kolekcja motyli.

Orońsko
XIX-wieczny pałacyk znanego malarza Józefa Brandta  i otaczający go park to nie tylko Centrum Współczesnej Rzeźby Polskiej. W pałacu urządzono muzeum wnętrz XIX-wiecznych, a po sąsiedzku ekspozycję rzeźb  (część w plenerach parkowych, część w galerii pałacowej).

Szydłowiec
W otoczonym fosą, malowniczym gotycko-renesansowym zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów mieści się jedyne w Polsce Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, gromadzące ponad 2 tysiące eksponatów, a wśród nich: dudy, kozły, mazanki, złóbcoki... Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku i do dziś posłuchać można ich dźwięków.

Wąchock
Wąchock znany jest w całej Polsce przede wszystkim z anegdot o sołtysie i jego córce. Dumą miasta jest jednak Opactwo Cystersów z zachowanymi fragmentami romańskimi (kapitularz, dormitorium, fraternia refektarz). Zwiedzić je można w towarzystwie zakonników, którzy opowiadają też o historii klasztoru i zakonu. W obrębie klasztoru znajduje się także Muzeum Tradycji Narodowowyzwoleńczych założone przez ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka, który przez wiele dziesiątek lat gromadził eksponaty – pamiątki z powstań, autentyczne rękopisy, broń itp.


Informacje i zgłoszenia:
turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie