MAZOWIECKIE PALMY

Antoni Kwapisz
13.11.2015
NIEDZIELA PALMOWA NA ZIEMI MAZOWIECKIEJ

Co zobaczyliśmy w roku 2015?

Nie tylko Kurpie i Małopolska mają tradycje uroczystego świętowania Niedzieli Palmowej.To ważne święto w Kościele Katolickim i w każdej parafii odbywają się wówczas msze i procesje. W niektórych miejscach święto ma jednak bogatszą oprawę. 
Jednym z takich miejsc jest skansen - Muzeum Ziemi Mazowieckiej w Sierpcu.
I w tym roku właśnie tam się wybierzemy.
A ponieważ po drodze jest jeszcze kilka ciekawych miejsc zatem zajrzymy jeszcze do Czerwińska i Zakroczymia.

CZERWIŃSK 
Historia Czerwińska związana jest nierozerwalnie z istnieniem klasztoru kanoników regularnych, powstałego tu w XII w. Pierwszy dokument wspominający o Czerwińsku, pochodzący z 1155 r., to bulla papieża Hadriana IV dotycząca właśnie klasztoru, w którym to dokumencie papież bierze klasztor pod opiekę. Miejscowość, położona nad Wisłą, stanowiła ważny punkt na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem. Była też ważnym punktem obronnym podczas najazdów pruskich, jaćwieskich, litewskich. W lipcu 1410 roku w okolicach Czerwińska wojska polskie Jagiełły przeprawiały się przez Wisłę po moście łyżwowym, aby połączyć się z wojskami litewskimi i ruszyć na państwo zakonne. Przez kilka wieków Czerwińsk posiadał prawa miejskie. Zawieruchy wojenne zniszczyły miejscowość, sukcesywnie malała liczba ludności. Czerwińsk  często też nawiedzany był przez pożary i powodzie. W 1870 r. z powrotem utracił prawa miejskie i wsią pozostał do czasów współczesnych. Jednak mało która wieś w Polsce może poszczycić się obiektem takiej klasy. Zarówno bowiem położenie, jak i architektura kościoła i klasztoru sprawiają niezapomniane wrażenie. Potężna budowla usytuowana na skarpie ponad Wisłą i zalesionym wąwozem w założeniu miała charakter obronny. W bazylice Zwiastowania NMP do dziś zachowały się fragmenty romańskie (np. portal) i późniejszy gotycki wygląd budowli. W bocznej nawie zachowały się duże fragmenty oryginalnych fresków romańskich.
Z kościołem sąsiaduje równie wiekowy klasztor, w którym od 1923 r. rezydowali salezjanie. Obecnie urządzono tam także bardzo ciekawe Muzeum Misyjne, w którym można zobaczyć zupełnie niecodzienne eksponaty.

ZAKROCZYM 

Miasto powstało i rozwijało się dzięki dogodnemu położeniu w pobliżu przeprawy przez Wisłę. Ta bliskość stawała się też niestety przyczyną nieszczęść i zniszczeń, gdyż przeprawa znalazła się nie tylko na trakcie handlowym, ale i na trasie przemarszu wojsk. Przez Zakroczym przemieszczały się wojska szwedzkie, rosyjskie, pruskie, nawet napoleońskie, a w czasie I i II wojny światowej także niemieckie.

W latach 1883-1888 – powstał tu fortu nr 1 Zakroczym, który później włączony został w pierścień obrony Twierdzy Modlin, W Zakroczymiu na uwagę zasługują:  gotycko-renesansowy kościół  pw. Podwyższenia Krzyża z XV/XVI w., . (w ścianach północnej i południowej wmurowane szwedzkie kule armatnie);  barokowy kościół i klasztor oo. Kapucynów z 1758 r. oraz  „Latarnia” – pomnik ku czci powstańców z 1831 i 1863 oraz poległych w latach 1939–1945.

SIERPC
Głównym punktem naszego zainteresowania w Sierpcu będzie skansen - Muzeum Ziemi Mazowieckiej, w którym koncentrować będą się uroczystości sierpeckiej Niedzieli Palmowej. Znajdziemy jednak też nieco czasu na obejrzenie samego miasta.
 Szczegółowy program uroczystości i atrakcji w skansenie zamieszczony jest poniżej.


Kolejny termin:  Niedziela Palmowa 2016
Propozycja tylko dla grup minimum 20 osobowych.

Koszt:   z Kartą Globtrotera: 80 zł   dla pozostałych osób: 90 zł
 opłata rezerwacyjna: 40 zł

Koszt obejmuje: przejazd autokarem turystycznym; informacja krajoznawcza na trasie, wstęp do skansenu w Sierpcu, ubezpieczenie. 
UWAGA: Kalkulacja kosztu dla grupy ok. 30 osób.   Wycieczka odbywa się przy min. 20 uczestnikach –z dopłatą do kosztów transportu (ok.10 zł). Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat. 

 Miejsce spotkania grupy: do uzgodnienia
wyjazd:  godz.8.00
Powrót do Warszawy:   ok. 19.00
Zgłoszenia:  e-mail: turystyka.poczta@onet.eu  
lub na spotkaniach i spacerach klubowych


Poniżej program uroczystości w skansenie w roku 2015
(informacja z oficjalnej strony internetowej skansenu)


PROGRAM “NIEDZIELI PALMOWEJ W SKANSENIE” 2015
29 marca 2015 r. , Godz. 9.00 – 17.00
* zwiedzanie wystawy “Wielkanoc na Mazowszu”
* inscenizacje świąteczne na terenie ekspozycji
* projekcja prezentacji multimedialnej o tematyce wielkanocnej połączona z warsztatami wykonywania palmy wielkanocnej dla dzieci (sala A)
* wielkanocny kiermasz rękodzieła (amfiteatr)
* Godz. 14.00 – uroczysta msza święta połączona z poświęceniem palm i procesją – Kościół z Drążdżewa. Oprawa muzyczna mszy św. w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej
* Ok. godz.15.20 – rozstrzygnięcie konkursu pt. “Tradycyjna palma wielkanocna”- amfiteatr
* Koncert Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej (amfiteatr; w wypadku niesprzyjającej aury – sala H)
* Widowisko obrzędowe “Dyngusiarze” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa Południowego (amfiteatr; w wypadku niesprzyjającej aury – sala H)".

***
"W zabytkowych obiektach prezentowana będzie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne tradycje i obyczaje. Przygotowania do Świąt jawią się jako porządkowanie izb, wypiekanie chleba, czy też wykonywanie wielkanocnych palm. Ekspozycja ukazuje także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak chociażby chodzenie po wykupie z gaikiem, czy kogutkiem, a także różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajkach, świąteczne dekoracje, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim. Wystawę wzbogacą pokazy wielkanocnych zajęć: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, pokaz przygotowania święconki chłopskiej, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych. Dzieci poznają tajniki wykonywania tradycyjnych palm i obejrzą prezentację multimedialną poświęconą wielkanocnej tradycji.

Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”, którego przedmiotem jest wykonanie palmy przy użyciu naturalnych materiałów. Atrakcyjności konkursowi dodaje fakt, iż oceny zgłoszonych palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Nagrody przewidziano zarówno dla laureatów konkursu, jak i osób oddających głosy.
Dla amatorów ludowych akcentów muzycznych zaplanowano koncerty w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa Południowego. Jarmark wielkanocny stworzy okazję do nabycia świątecznych akcesoriów: palm wielkanocnych, cukrowych baranków oraz wyrobów rękodzieła ludowego. Na miłośników jazdy konnej czekać będą przejażdżki – w siodle lub bryczką.
Różnorodność atrakcji sprawia, iż „Niedziela Palmowa w skansenie” jest propozycją dla osób w każdym wieku. Dzieciom i młodzieży przybliży bogatą tradycję Świąt Wielkanocnych, zaś osoby dorosłe przeniesie w świat wspomnień. Zapraszamy 29 MARCA w godzinach 9.00 – 17.00. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie