MARIAWICI, BUDNICY I STRAŻACY W HABITACH

Krzysztof Jagielski
13.11.2015


A co zobaczyliśmy? przeczytajcie poniżej:

Teresin - Niepokalanów
Z Niepokalanowem kojarzy się przede wszystkim działający od 1928 r. klasztor franciszkanów z Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej (stąd zwyczajowa nazwa: Niepokalanów) oraz muzeum o. Maksymiliana Kolbego. Nie wszyscy wiedzą, że zakonnicy mają także własną straż pożarną i zorganizowali obok klasztoru bardzo ciekawe Muzeum Pożarnictwa, po którym sami oprowadzają.
Czerwińsk nad Wisłą
Wąskie, urokliwe uliczki w starej części miasta pamiętają czasy, gdy Czerwińsk był ważnym ośrodkiem handlu zbożem. Pamiątkami wielowiekowej historii są: pochodząca z I połowy XII wieku bazylika p.w. Zwiatowania NMP oraz sąsiadujący z nią klasztor, w którym od 1923 r. rezydują salezjanie.
Płock
Na stromej skarpie nad Wisłą, zwanej Ostrowem Tumskim, rozłożyło się Stare Miasto Płocka. Nad skarpą górują czerwone wieże XIV-wiecznego Zamku Książąt Mazowieckich i XVI-wiecznej katedry. Wśród obiektów godnych obejrzenia od wewnątrz wyróżnia się Muzeum Diecezjalne, zajmujące część zamku. Nieopodal rozciąga się rynek, z zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym i XVIII-wieczną zabudową oraz klasycystycznym ratuszem. Nieco dalej za rynkiem zwracają uwagę strzeliste neogotyckie wieże katedry mariawitów – Płock jest głównym ośrodkiem tego zakonu. Z Płockiem związany był Wadysław Broniewski, co miasto upamiętniło pomnikiem.



Informacje i zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie