LUBLIN - największe miasto wschodniej Polski i dziewiąte pod względem ludności w kraju, miasto królewskie z bogatą kilkusetletnią historią, dla wielu osób pozostaje nieznane.
Wpływa na to trochę jakby jego marginalne położenie, a także niedoinwestowanie przez kilkadziesiąt lat końca XX wieku.
A przecież:
Tu w roku 1569 zawarto „unię lubelską”.
Tu miał miejsce „hołd pruski” złożony przez Albrechta Fryderyka Hohenzollerna Zygmuntowi II Augustowi.
W czasach reformacji Lublin był jej głównym ośrodkiem w Polsce – działała tu jedna z ważniejszych gmin braci polskich oraz zbór kalwiński.
Tu w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku utworzono rząd Ludowej Republiki Polskiej pod przywództwem Ignacego Daszyńskiego.
Tu od 1918 roku do dziś funkcjonuje Katolicki Uniwersytet Lubelski, jedna z najbardziej znanych i poważanych uczelni w kraju.
Stąd pochodziły popularne „lubliny” i „żuki”, powojenne samochody ciężarowe i dostawcze, które do niedawna jeszcze jeździły po naszych drogach.
To miasto akademickie, w którym – mimo istnienia wielu zakładów produkcyjnych – największa liczba miejsc pracy przypada na uczelnie.
To jedno z trzech miast w Polsce (poza Gdynią i Tychami), gdzie do dziś jeżdżą trolejbusy.
Stąd pochodzą znani aktorzy, piosenkarze, kompozytorzy, dziennikarze, pisarze - m.in.: Bohdan Łazuka, Beata Kozidrak, Krzesimir Dębski, Janusz Józefowicz, Jerzy Janiszewski.
Miastu z tak długą historią nie brak też oczywiście zabytków:
zamek z odrestaurowaną średniowieczną kaplicą Św. Trójcy, barokowo-klasycystyczna archikatedra, barokowy kosciół i klasztor dominikanów, aktualnie odrestaurowywany, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Trybunał Koronny, Nowy Ratusz, staromiejskie podziemia, renesansowe i barokowe kamieniczki.
Lubelska Starówka pięknieje, po okresie dosyć długiego zaniedbania przeprowadzono wiele remontów i konserwacji budynków. Lubelskie Stare Miasto zaczyna coraz bardziej pokazywać całkiem zadbaną twarz i - pod względem malowniczości, a także atrakcyjności, staje w konkury z Sandomierzem, Kazimierzem Dolnym, Warszawą, a może nawet Krakowem.
A wszystko to przed nami w majową sobotę.
Termin: 24 maja 2014
Koszt: z Kartą Klubu Globtrotera: 85 zł // dla pozostałych osób: 95 zł
Miejsce spotkania grupy:
Żoliborz, przy „Amicusie” (ul. Hozjusza) godz.: 7.00
Powrót do Warszawy: ok. 21.00
Koszt obejmuje:
przejazd autokarem turystycznym; informację krajoznawczą na trasie, ubezpieczenie, zwiedzanie Starówki lubelskiej z miejscowym przewodnikiem, bilety wstępu w Lublinie: Zamek i Kaplica św. Trójcy, trasa podziemna.
Dla chętnych – możliwość rezerwacji obiadu w cenie ok. 20 zł.
UWAGA:
Kalkulacja kosztu dla grupy ok. 40 osób. Wycieczka odbywa się przy min. 25 uczestnikach –
z dopłatą do kosztów transportu (ok.15 zł). Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.
Zgłoszenia: turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły dotyczące wyjazdu podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.