KOZŁÓWKA I INNE - PERŁY LUBELSZCZYZNY I PODLASIA

Andrzej Winnicki
13.11.2015

Kozłówka
Barokowa rezydencja Zamoyskich, usytuowana nieopodal Lubartowa i Lublina, nie bez powodu zwana jest klejnotem Lubelszczyzny. Od XVIII w. okolicę zdobi wspaniały reprezentacyjny kompleks pałacowo-parkowy. Historia obiektu wiąże się z nazwiskami dwóch znakomitych i możnych rodów arystokratycznych - Bielińskich i Zamoyskich. Głównym obiekt – pałac - mieści Muzeum Zamoyskich i barokową kaplicę. Po sąsiedzku  obejrzeć można powozownię. W dawnych zabudowaniach gospodarczych urządzono jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu, eksponującą ok. 1600 rysunków, obrazów, grafik, plakatów oraz rzeźb. W jej parku ustawiono pomniki Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego, a także przeniesionego z Poronina Włodzimierza Ilicza Lenina.

Wola Okrzejska
Muzeum w dworskiej oficynie ukazuje nie tylko eksponaty, ale też stara się zachować nastrój epoki, w której - w tym właśnie miejscu, w roku 1846 - przyszedł na świat jeden z największych polskich pisarzy – Henryk Sienkiewicz. To drugie – po Oblęgorku muzeum biograficzne tego pisarza.
Dom w Woli Okrzejskiej pełen jest pamiątek po pisarzu, a park z drewnianymi rzeźbami sienkiewiczowskich bohaterów, uzupełnia ekspozycję muzealną.
Po muzeum oprowadzają zapaleńcy sienkiewiczologii – Państwo Cybulscy, którzy wiele lat poświęcili dziejom Woli Okrzejskiej i poszukiwaniom biograficznym na temat Henryka Sienkiewicza. 

Radzyń Podlaski
Niespełna 18-tysięczne miasto, z niedźwiedziem w herbie, rozłożone na Podlaskiej równinie, dziś – według obiegowej opinii – nie wyróżnia się niczym specjalnym. A tymczasem... Prawa miejskie Radzyń otrzymał już w 1468 roku, a jego „złote lata” związane były początkowo z handlem ... kozami. Sławę Radzyniowi przyniosła w wieku XVIII rodzina Potockich, którzy stworzyli tu wspaniałą rokokową rezydencję, największą na Podlasiu.Pałac nie jest obecnie obiektem muzealnym, po licznych remontach stał się siedzibą urzędów. Tereny obiektu i rozległy park  dostępne są do zwiedzania. 
 

Termin:  10 maja  (sobota)

Koszt:  z Kartą Klubu Globtrotera:   80 zł   //  dla pozostałych osób: 90 zł

  Kalkulacja kosztu dla grupy ok. 40 osób.   Wycieczka odbywa się przy min. 25 uczestnikach –

z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł). Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.

Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły dotyczące wyjazdu podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie