FABRYKI, LOFTY I KORONKI: Łódź i Żyrardów

Jerzy Biernacki
13.11.2015

Mazowsze znane i nieznane

Łódż i Żyrardów 

Mazowsze obfituje w zabytki architektury sakralnej. Wiele też jest dworków i pałacyków. Ostatnio zaczynamy odnajdywać i doceniać jeszcze inny typ obiektów historycznych - zabytki budownictwa przemysłowego. Dotychczas niezauważane i pomijane obecnie – zrewitalizowane i odpowiednio przystosowane - stają się niejednokrotnie największą atrakcją regionu.

ŻYRARDÓW

Krótka wizyta w Żyrardowie, który swą architekturę i historię zawdzięcza przemysłowi włókienniczemu, będzie wprowadzeniem do zwiedzania Łodzi. Obejrzymy tu świetnie zachowane zabudowania osady przemysłowej z XIX w. 
Zerkniemy także najpiękniejszy kościół Żyradowa: wzorowany na Kościele Wotywnym w Wiedniu  kościół farny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, z pieknymi witrażami, najprawdopodobjniej  według projektu Józefa Mehofera.

ŁÓDŹ

Poznawanie Łodzi – jak na wizytę w polskiej stolicy mody przystało – rozpoczniemy od Muzeum Włókiennictwa. Zajrzymy też usytuowanego po sąsiedzku  Skansenu Miejskiej Achitektury Drewnianej.

Zobaczymy także tzw. Księży Młyn – XIX wieczne osiedle fabryczno-mieszkalne wzorowane urbanistycznie i architektonicznie na angielskich osadach przemysłowych.

Następnie odbędziemy spacer Ulicą Piotrkowską – najbardziej zabytkową, najładniejszą, najpopularniejszą i najciekawszą ulicą miasta.

Spacerując przysiądziemy na ławeczce obok Juliana Tuwima i  spróbujemy zajrzeć do Kufra Reymonta , gdyż właśnie na Piotrkowskiej usytuowana jest

Galeria Wielkich Łodzian – która składa się z pomników ustawionych tam w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a wśród nich m.in.: Kufer Reymonta, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Trzej Frabrykanci – twórcy Łodzi przemysłowej (Izrael Poznański, Karol, Scheibler, Ludwik Grohman).

Przywitamy też po drodze Misia Uszatka – symbol Hollyłódź, czyli Łodzi filmowej, a zwłaszcza bajkowej, gdyż tu powstały setki filmów animowanych.

Historię miasta poznamy bliżej we wspaniałym architektonicznie XIX-wiecznym

Pałacu Izraela Poznańskiego – obecnie Muzeum Miasta.

A ponieważ Łódź to miasto przemysłowe – odwiedzimy także Manufakturę – znane i modne centrum kulturalno-usługowo-handlowe utworzone na terenach oraz z wykorzystaniem dawnych obiektów fabryki Poznańskiego. Spędzimy tam dłuższą chwilę na spacery,pamiątkowe zdjęcia - w tzw. czasie wolnym. Na terenie „Manufaktury” będzie także możliwość zjedzenia niedrogiego obiadu.

 

Termin:  9  czerwca 2013 (niedziela)
 

Spotkanie grupy o godz.: 8.00

Powrót do Warszawy:   ok. 19.00

Miejsce spotkania:  
Żoliborz, przy „Amicusie”

 

(ul. Hozjusza, obok kościoła św. St. Kostki)
Do grupy można dołączyć także w innym miejscu na trasie, po uprzednim ustaleniu.

 


Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie