POETYCKI PRZEWODNIK PO POLSCE

Maciej Piwowski
08.11.2015

Bywają takie miejsca, miejsca magiczne, które wspomina się latami i chętnie wraca do nich - w podróżach i w pamięci. 
Kiedy się o nich myśli - słowa poezji same cisną się do głowy. Jakieś urywki, strzępki wierszy...  
A tymczasem chętnie przypomniałoby się jakiś dłuższy fragment. 
Bywa też tak: trafiamy w miejsce tak piękne lub niesamowite, że zwykłych słów brakuje, by je opisać i aż chce się sięgnąć do słów poezji, by wyrazić odczucia i emocje. 
Jest mnóstwo takich miejsc w Polsce. 
Dla wielu osób takie są Tatry lub Bieszczady, dla innych jeziora, wybrzeże Bałtyku, Kraków, Warszawa, Mazowsze...

Postaramy się zgromadzić tu nieco strof, które być może pomogą czasem wyrazić doznania i wrażenia lub przywołać wspomnienia.
Powstanie też w ten sposób taki trochę nietypowy - poetycki przewodnik po Polsce, w którego tworzenie oczywiście każdy internauta może się włączyć.
Teksty poetyckie umieszczać będziemy w dziale 
POLSKA W POEZJI  (rubryka ROZMAITOŚCI). Dział ten już zaczął powstawać i można już przypomnieć tam sobie kilka znanych i mniej znanych wierszy o Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Mazurach, Tatrach. 

Wśród nich znajdziecie m.in:  "Zaczarowaną dorożkę" Gałczyńskiego,  "Nie mój Dunajec..." Tetmajera, "Krakowskie piórka"(fraszki) Sztaudyngera, "W podziemiach Wawelu" Bełzy (fragment słynnego "Katechizmu młodego Polaka"),"Kronikę olsztyńską" ... Wydawałoby się, że to Kraków powinien trzymać palmę pierwszeństwa w dziedzinie utworów poetyckich sobie poświęconych. Tymczasem najwięcej, do tej pory, udało nam się zebrać tekstów o Warszawie, wśród tego wiele tekstów piosenek. Aż dziw bierze, ile tych piosenek o Warszawie napisano... W dziale WARSZAWA w piosence  przypominamy teksty kilku najsłynniejszych (wraz z podaniem autorów słów i muzyki oraz najpopularniejszego wykonawcy); m.in.:

  • PIOSENKA O MOJEJ WARSZAWIE, skomponowana przez Alberta Harrisa już po opuszczeniu Polski, a rozsławiona przez Mieczysława Fogga,
  • MARSZ MOKOTOWA - słynny marsz powstańców warszawskich, 
  • KIEDY RANO JADĘ OSIEMNASTKĄ - hit powojenny, śpiewany przez Irenę Santor,
  • SEN O WARSZAWIE - kultowy przebój Czesława Niemena, do dziś nieoficjalny hymn kibiców Legii,
  • WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ - również kultowa już piosenka, napisana, skomponowana i śpiewana przez Zygmunta Staszczyka - Muńka (twórcę i lidera zespołu T. Love).

 

Jeżeli uznacie, że w dziale POLSKA W POEZJI brakuje jakiegoś wiersza, który znacie i lubicie, reprezentującego któryś region, i chcielibyście, by się tu znalazł - przyślijcie informację o nim lub jego tekst.
Do dyspozycji, jak zwykle nasz stały adres mailowy: 
turystyka.poczta@onet.eu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.