Zwiedzanie Warszawy szlakiem powstania Warszawskiego

Andrzej Winnicki
27.06.2017

Powstanie Warszawskie odcisnęło spore piętno zarówno na historii, jak i architekturze Warszawy. Miasto tętniące dziś życiem skrywa sobie ślady powstania w praktycznie każdym kącie. Co prawda, pewnie niejedno z istotnych miejsc, jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie, mijamy na co dzień, jednak nie zwracamy na nie większej uwagi, a może brakuje nam wiedzy na ten temat? Warto skorzystać wtedy z usług przewodnika, by dowiedzieć się więcej o miejscu, w którym żyjemy.

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem

Gdy zwiedzamy miejsca istotne historycznie, warto wybrać się na wycieczkę z kimś, kto doskonale orientuje się w historii danego terenu. Gdy przechadzamy się po Warszawie, bardzo trudno dostrzec ślady dawnych historii. Nowoczesna dziś stolica była jednak niegdyś świadkiem tragicznych scen. Warto więc wybrać zwiedzanie Warszawy śladami Powstania Warszawskiego, by nigdy nie zapomnieć o tym, co zrobili dla nas nasi przodkowie. Przewodnicy opowiadają także o tym, kto walczył na danych ulicach, które z budynków były najbardziej istotne z punktu widzenia walk.

Do wyboru mamy wiele lokalizacji - Starówka, Śródmieście Północne, Wola czy Ochota. Na Starówce obowiązkowymi do zobaczenia są Katedra św. Jana, Dom Profesorów na Brzozowej oraz Szpital w Kościele Benedyktynek Sakramentek. W tym ostatnim była do dyspozycji kuchnia, apteczka, z których korzystali lekarze, sanitariuszki oraz ranni. Urządzona tu była sala operacyjna, a także punkt, w którym chętni mogli oddawać krew. Niestety, Niemcy wkrótce dowiedzieli się o tajnym szpitalu w klasztorze i został on zbombardowany.

Śladami Powstania Warszawskiego

Śródmieście Północne obfituje w miejsca istotne dla Powstania Warszawskiego. Znajdziemy tutaj Dworzec Pocztowy, w którym mieściła się reduta powstańcza, Dom Kolejarza. Dowiemy się jak przebiegało zdobycie Prudentialu oraz PAST-y (warszawskiego wysokościowca), a także możemy poznać jak przebiegały walki na ul. Kredytowej oraz Jasnej.

Na Woli znajduje się Kościół Redemptorystów, Szpital na Płockiej, Skwer Wandy Felicji Lurie. To m.in. na Woli odbywały się egzekucje, której dokonały oddziały SS oraz niemiecka policja w dniach 1-4 sierpnia.

Na Ochocie warto zobaczyć Kościół św. Jakuba, Zieleniak, gdzie znajdował się tzw. obóz przejściowy, Reduta Kaliska oraz Reduta Wawelska, które stanowiły punkty oporu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie