Rzeka Krutynia – morze możliwości wypoczynku

Mariusz Siwko
14.03.2018

Planując kilkudniowy wypoczynek – wakacyjny, weekendowy lub imprezę integracyjną – z reguły poszukuje się uniwersalnej formy spędzania wolnego czasu. Najlepiej takiej, która połączy beztroskie lenistwo z aktywnością fizyczną, rozrywką, zwiedzaniem i kontaktem z przyrodą. Nieocenionym źródłem takich doznań są spływy kajakowe, organizowane na rzece Krutynia.

Unikalny polski skarb

Szlak kajakowy na rzece Krutyni jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie i jednocześnie największą krajową atrakcję tego typu. Decyduje o tym wiele czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwa się unikalne położenie, ponieważ ponad połowa szlaku leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a fragment pozostałej części – w obrębie Puszczy Piskiej. Gwarantuje to prawdziwie niepowtarzalne walory krajobrazowe trasy i kontakt z nieskazitelnym, majestatycznym pięknem przyrody.

Kajak to dopiero początek

Może się wydawać, że dłuższa wyprawa kajakiem (pełna długość szlaku to 100 km) jest męcząca i nudna. Nic bardziej mylnego. Programy wycieczek są dostosowane do oczekiwań uczestników, więc nawet osoby nienawykłe do dłuższego wysiłku znakomicie sobie poradzą. Trasa obfituje w przepiękne miejsca, gdzie można podziwiać wyjątkowe okazy fauny, ale także postoje, gdzie odpoczynek można sobie urozmaicić zwiedzaniem lokalnych atrakcji turystycznych lub inną formą aktywności fizycznej na jednej ze stanic, leżących przy rzece. Można jeździć na rowerze, grać w paintball, jeździć na koniach, grać w gry zespołowe, wędkować czy pływać – możliwości są praktycznie nieograniczone.

Turystyka zaangażowana

Przerwy w wiosłowaniu można spożytkować również w inny sposób. Szlak spływu rzeką Krutynią sąsiaduje z wieloma ciekawymi, nietypowymi, miejscami. Można podziwiać zabytki historii i architektury, jak np. pałac w Sorkwitach, dwór w Jełmuniu, czy klasztor w Wojnowie nad Jeziorem Duś. Miłośnicy zagadek i tajemnic nie powinni przepuścić okazji, aby zwiedzić kompleks „Wilczego Szańca” (ulubionej kwatery Adolfa Hitlera) czy udać się nad Jezioro Mokre, gdzie nocami podobno straszy...zestrzelony w trakcie II Wojny Światowej samolot Luftwaffe. Rodziny z dziećmi powinny rozważyć wizytę w ogrodach pokazowych i motylarni w Marcinkowie oraz stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie można podziwiać hodowlę koników polskich czy bobrów. Osoby o zainteresowaniach etnograficznych docenią możliwość poznania kultur Galindów (Bartlewo) czy staroobrzędowców (Osada Kulturowa w Kadzidłowie, klasztor nad Jeziorem Duś). Niezależnie od gustów zwiedzających, nie ma przesady w twierdzeniu, że przy szlaku spływu Krutynią nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie dla siebie niepowtarzalne miejsca od odwiedzenia.

Nawet nocleg może być atrakcją

Warunki spływu można dowolnie dostosować do swoich potrzeb. Dotyczy to także noclegów na trasie. Obiekty o pożądanej klasie – od luksusowych apartamentów z wygodami przez gospodarstwa agroturystyczne aż po spartańskie nieraz warunki w stanicach czy na polach namiotowych – wybór jest ogromny. Podczas przygody na Krutyni nocleg często nie jest jedynie przerwą między atrakcjami. Śmiało może aspirować do roli jednej z nich. Po całym dniu aktywnego wypoczynku „w trasie”, kontakt z innymi ludźmi, wspólne ogniska, grille i spotkania integracyjne są miłym, kojącym doświadczeniem, w pełni rekompensującym trudy trasy. Na niektórych odcinkach, nocleg można powiązać z uczestnictwem w imprezach kulturalnych, które odbywają się w danym miejscu.

Oferta szyta na miarę

Spław rzeką Krutynią warto przeprowadzić we współpracy z lokalną, doświadczoną firmą, np.: www.splywy.pl/krutynia . Pozwala to w pełni dostosować program wyprawy do swoich oczekiwań, budżetu i możliwości. W ofercie firm tego typu znajdziemy w zasadzie każdy możliwy wariant realizacji imprezy. Spływ może odbyć się na całej długości trasy (wówczas musi trwać ok. 7-9 dni), albo tylko na wybranym, mało wymagającym odcinku (zajmuje to ok. 1-2 dni). Specjalna oferta krótszych wycieczek zainteresuje firmy, planujące zorganizować imprezę integracyjną w wyjątkowych warunkach, rodziny, które dysponują zaledwie jednym weekendem na odpoczynek, czy szkoły/uczelnie, organizujące wypoczynek swoim podopiecznym. Ludzie o naturze samotnika, mogą także wypożyczyć sprzęt i przeżyć fascynującą przygodę na własną rękę, samodzielnie kontrolując przebieg własnej wyprawy.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - mówi znane powiedzenie i jest w tym racja, bo uroki spływu Krutynią znane są nielicznym, mimo że pod wieloma względami przewyższają atrakcyjnością oferty z krajów sąsiednich. Niezwykła historia Warmii i Mazur, wielokulturowość, fantastyczne okazy przyrody, otwarci i gościnnie nastawieni mieszkańcy, gminy skoncentrowane na turystyce – wszystkie te fascynujące komponenty wyjątkowości regionów spotykają się na liczącym ponad 100 km odcinku rzeki. Warto odkryć je wszystkie, a spływ kajakowy jest do tego najlepszą okazją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie