Poznaj kilka ciekawostek o kopalni soli w Wieliczce

Maciej Piwowski
19.09.2024

Kopalnia soli w Wieliczce jest jednym z największych hitów turystycznych naszego kraju. Rokrocznie odwiedzają ją setki tysięcy gości, w tym wielu z zagranicy. I nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę niezwykłe piękno tego miejsca, z którym wiąże się wiele fascynujących faktów i ciekawostek. Kilka z nich przybliżamy w naszym artykule.

Lista UNESCO

Większość z nas wie, że kopalnia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powszechnie nie jest natomiast znany fakt, iż obiekt ten znalazł się w gronie 12 pierwszych miejsc dodanych na słynną listę – nastąpiło to w roku 1978.

Nie taka nowa atrakcja

Kopalnia w Wieliczce to popularny cel wycieczek od wielu wieków. Wiadomo, że zwiedzano ją w celach turystycznych już 600 lat temu. Gościł tutaj m.in. sam Mikołaj Kopernik. Od XVIII wieku prowadzona jest księga gości, w której swoje podpisy złożyli m.in. Goethe, Chopin czy Jan Paweł II.

Walory uzdrowiskowe

Wieliczka to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także uzdrowisko. Na głębokości 135 metrów znajduje się unikatowe sanatorium alergologiczne „Kinga”, założone w połowie XX wieku przez prof. Mieczysława Skulimowskiego. Już w XIX wieku odkryto zdrowotne właściwości kopalnianego powietrza, które dzięki nasyceniu solą sprawdza się w leczeniu schorzeń dróg oddechowych.

Orkiestra dęta

W kopalni działa także najstarsza w Europie nieprzerwanie działająca orkiestra dęta, założona w 1830 roku. Orkiestra liczy 40 członków i łączy pokolenia – najstarszy muzyk ma ponad 80 lat, a najmłodszy jest nastolatkiem.

Niezwykłe skarby

Podziemne kaplice Wieliczki, takie jak kaplica św. Kingi, są prawdziwymi arcydziełami sztuki. Rzeźby w soli, lśniące żyrandole i kunsztowne ołtarze to dzieła wielickich górników – artystów-samouków. W kaplicy św. Kingi, uznawanej za najpiękniejszą podziemną świątynię, pierwszą mszę odprawiono już w 1698 roku.

Geologiczny ewenement

Kopalnia soli w Wieliczce fascynuje również geologów. Jej wyrobiska tworzą sieć 245 km chodników i obejmują ponad 2300 komór na dziewięciu poziomach. Przyrodniczym unikatem są także Groty Kryształowe znajdujące się na głębokości 80 metrów, w których znajdziemy kryształy halitu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie