Lubelskie HOMAGIUM

Krzysztof Jagielski
05.11.2015

HOMAGIUM
>Pomnik Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia w Lublinie

Wśród niezliczonej ilości Jemu poświęconych pomników w Polsce ten lubelski to chyba najciekawszy i najpiękniejszy. To pomnik Papieża Jana Pawła II i jednocześnie Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Jest jednak trochę mało znany, mimo iż stoi na tym samym miejscu już ponad 30 lat. Sprawia to zapewne jego usytuowanie - z dala od centrum i od lubelskiej Starówki . W dodatku pomnik nie jest widoczny z ulicy. Postawiono go bowiem na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (dawnym dziedzińcu klasztornym). Odsłonięty został przez Prymasa Glempa 30 V 1983 r. Autorem rzeźby jest Jerzy Jarnuszkiewicz. Pomnik przedstawia serdeczne powitanie Papieża i Prymasa Wyszyńskiego na pierwszej publicznej audiencji Jana Pawła II w Watykanie. Nawiązuje do fotografii Arturo Mari, dokumentującej to wydarzenie. Nazwa "Homagium" oznacza hołd składany nowemu biskupowi przez duchownych katolickich.

Trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację dla tego pomnika. KUL był bowiem uczelnią, z którą Karol Wojtyła był wyjątkowo związany jako wykładowca. Obecnie uniwersytet ten zwany jest Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Co ciekawe - pominięciem słówka "imienia", co wykładowcy i studenci uzasadniają takimi słowami: to nie jest uniwersytet Jego imienia, to jest Jego uniwersytet. 

Homagium jest jednym z pierwszych pomników, jakie wystawiono polskiemu papieżowi, po objęciu przez niego tronu apostolskiego w dniu 16 października 1978. Do momentu śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, w Polsce powstało ponad 230 dzieł figuralnych Jemu poświęconych.  W okresie 2005-2009 kolejnych 300. Do końca roku 2014 stanęło w Polsce ok. 700 pomników papieża Polaka. Liczba innych form pamięci: krzyży, kamieni pamiątkowych, obelisków, płyt i tablic pamiątkowych jest trudna do oszacowania, przekracza kilka tysięcy.
-------
Opracowanie: Liliana Kołłątaj

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie