Latarnie morskie na polskim wybrzeżu Bałtyku – warto je odwiedzić!

Andrzej Winnicki
09.11.2020

Wybrzeże Bałtyku jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Wiele osób skupia się jednak tylko na plażowaniu, rezygnując ze zwiedzania – a to duży błąd. Na wybrzeżu jest mnóstwo miejsc godnych zobaczenia. Wśród nich na pewno wyróżniają się piękne latarnie marskie. W naszym poradniku wymieniamy te, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

Latarnia morska w Świnoujściu

Jest to najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku. Mierzy blisko 68 metrów i można z niej podziwiać nie tylko Świnoujście, ale także Międzyzdroje czy nawet niemieckie miejscowości nadbałtyckie. Latarnia została oddana do użytku w 1857 roku. Można ją zwiedzać od 10 do 20, a bilet wstępu kosztuje mniej niż 10 złotych.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Krynica Morska jest jedną z najpopularniejszych nadbałtyckich miejscowości, a jej wielką atrakcją jest właśnie latarnia morska. Co charakterystyczne, ma ona niespotykany czerwony kolor. Rozpościera się z niej przepiękny widok na całą Mierzeję Wiślaną, choć latarnia mierzy tylko około 26 metrów. Warto dodać, że obecna latarnia nie jest tą, która pierwotnie stała w tym miejscu – pierwszą zburzyli Niemcy w 1945 roku.

Latarnia morska w Niechorzu

Jedna z najbardziej malowniczo położonych latarni morskich na polskim wybrzeżu Bałtyku, co jest oczywiście zasługą zachwycającego klifu. Latarnia mierzy około 45 metrów, z punktu widokowego można podziwiać między innymi całe Wybrzeże Rewalskie. Aby dostać się na samą górę trzeba pokonać ponad 200 schodów – wspinaczka jest dość męcząca. Latarnia jest czynna w sezonie od 10 do 20, a bilet kosztuje 8 złotych.

Latarnia morska w Kołobrzegu

To prawdopodobnie najlepiej utrzymana  latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, choć nie jest to obiekt historyczny – pierwsza latarnia, wybudowana w XVII wieku, została zburzona, a ta, z której możemy korzystać dziś, pochodzi z okresu po II wojnie światowej. Z mierzącej około 26 metrów budowli rozpościera się piękny widok na Bałtyk i wpadającą do niego Parsętę. Latarnia jest czynna w sezonie od 10 do zachodu słońca. Bilet wstępu kosztuje 8 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie