GRUBA KAŚKA

Jerzy Biernacki
12.11.2015

WARSZAWSKIE  OBIEKTY  i  CIEKAWOSTKI  TECHNICZNE  

Mianem „Gruba Kaśka” określane są w Warszawie zwyczajowo trzy obiekty:

1. wiślane ujęcie wody pitnej dla Warszawy;
2. zabytkowa studnia na Tłomackiem przy trasie W-Z,
3. budynek barów (zwany też obecnie multipubem) również przy trasie W-Z .

Gruba Kaśka to wieża umiejscowiona w nurcie Wisły (na 509. kilometrze, na wysokości ulic Zaruskiego i Wersalskiej) będąca ujęciem wodnym dla Warszawy, zarówno strony praskiej, jak śródmiejskiej. Zasila Wodociąg Praski oraz uzupełnia Wodociąg Centralny.
Nazwa została w plebiscycie przeprowadzonym wśród mieszkańców Warszawy w latach 60 (w nawiązaniu do "starszej siostry" tego samego imienia, zabytkowej studni "na Tłomackiem").
Woda pobierana jest spod dna Wisły piętnastoma drenami promieniście ułożonymi na głębokości 4-8 metrów. Obecnie nieprzerwanie pompuje wodę w ilości 90 – 120 tys. m³ na dobę. Wokół Grubej Kaśki krąży statek spulchniający dno – Chudy Wojtek.
Obiekt zbudowany został w 1964 roku. W roku 2004 Gruba Kaśka została gruntownie odremontowana, naprawiono wówczas między innymi uszkodzenia powstałe w czasie wielkiej powodzi w 1997 r. 

 

Tematem naszego zainteresowania jest oczywiście to pierwsze znaczenie nazwy i obiekt usytuowanym w nurcie Wisły.
 

 

Do środka Grubej Kaśki indywidualnemu turyście nie jest łatwo się dostać.Od początku 2013 r. kwestię zwiedzania obiektu na nowo uporządkowano – podobnie jak w przypadku Filtrów Lindleya. Od września do czerwca można Grubą Kaśkę oglądać na specjalne zamówienie, ale tylko w grupach zorganizowanych (ograniczono jednak liczbę wycieczek do maksymalnie 2 w tygodniu, liczbę osób w grupie do 20, wprowadzono opłaty za wejście itp.). Zwiedzanie grupowe możliwe jest niestety tylko w dni robocze w standardowych godzinach pracy, po uprzedniej rezerwacji.
KLUB GLOBTROTERA tradycyjnie już występuje co roku do Zarządu Filtrów o kilka terminów zwiedzania grupowego, aby umożliwić Klubowiczom i sympatykom Klubu poznanie tego niezwykle ciekawego obiektu.
W określonych dniach roku, latem, możliwe jest zwiedzanie indywidualne –- na zaproszenie - podczas dni otwartych.  W uzyskiwaniu indywidualnych zaproszeń Klub nie pośredniczy.
 

 

W trakcie naszej wycieczki wejdziemy oczywiście do samej Grubej Kaśki - dostaniemy się tam ponad trzystumetrowym tunelem pod Wisłą. Będziemy tam mogli też obejść wodną basztę dookoła tarasem widokowym.
Poznamy także "centrum dowodzenia" - biurową, naziemną część z elektronicznym mózgiem sterującym siecią wodociągową. 
Dowiemy się też w jaki sposób osiem niewielkich stworzonek odpowiada za jakość wody dla warszawiaków.
W zwiedzaniu towarzyszą nam, udzielając szczegółowych informacji, pracownicy obiektu.

 Do zwiedzania niezbędne bedą sportowe buty na płaskiej podeszwie - na trasie mamy tunel pod Wisłą z metalowym podestem z kratownicy (szpileczki na pewno tam uwięzną), a także metalowe kręcone schodk i  (do pokonania 17 metrów różnicy wysokości).

Nie polecamy tej wycieczki osobom z zaawansowaną klaustrofobią i ekstremalnym lękiem wysokości.

 

 

 

Zwiedzanie odbywa się w grupach maksymalnie 20-osobowych.

Terminy:
Do końca roku 2015 niestety Grubej Kaśki nie możemy  obejrzeć. Od roku 2013 trwają tam prace modernizacyjne i rozbudowa obiektu (budowa stacji ozonowania i filtrów weglowych).

 

Uwaga! Bardzo ważne!
Teren Grubej Kaśki jest terenem zamkniętym i grupa wchodzi tam na specjalną przepustkę. Musimy wcześniej przekazać ochronie obiektu pełną listę uczestników wraz z numerami dokumentów, dlatego prosimy o podawanie ich przy zgłoszeniu. Osoby, których nie ma na liście uczestników nie są wpuszczane na teren obiektu. W zwiedzaniu grupowym uczestniczyć mogą tylko osoby pełnoletnie.

Koszt uczestnictwa (bilet wstępu + koszty organizacji grupy + obsługa przewodnicka poza terenem Grubej Kaśki) -
dla Klubowiczów z aktualną Kartą Globtrotera: 15 zł
dla pozostałych osób: 18 zł
Platność gotówką po potwierdzeniu zgłoszenia - na spotkaniach klubowych.


 
Zgłoszenia: na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie