Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – sposób na promocję przez kulturę

Antoni Kwapisz
25.04.2015

Gdański Festiwal Szekspirowski to jedna z najważniejszych i wiodących tego typu imprez w Europie. Odbywa się od początku lat 90-tych, zawsze na przełomie lipca i sierpnia. W te ciepłe, letnie miesiące do Gdańska przyjeżdżają artyści z całego świata. Trwają się spektakle, warsztaty i spotkania z twórcami. Dzieje się!

Ponad 20-letnia tradycja

Gdański Festiwal Szekspirowski organizowany jest od ponad 20 lat. Jego pierwsza edycja (jeszcze jako Gdańskie Dni Szekspirowskie) odbyła się w 1993 roku. Cztery lata później, z okazji obchodów 1000-lecia Gdańska, impreza została przekształcona Festiwal o charakterze międzynarodowym i taka formuła pozostała do dziś.

Od 2008 roku impreza organizowana jest wspólnie przez Gdański Teatr Szekspirowski i fundację Theatrum Gedanense. Do tej pory na deskach trójmiejskich teatrów zaprezentowało się ponad 100 zespołów teatralnych z 30 krajów.

Gdańsk europejską stolicą Szekspira

Każdego roku na Festiwal Szekspirowski przyjeżdżają twórcy z Europy i nie tylko, chcący popularyzować twórczość brytyjskiego dramaturga. Przez 10 dni miasto tętni artystycznym życiem. Spektakle odbywają się nie tylko w Gdańsku, ale też na innych trójmiejskich scenach - w Gdyni i Sopocie. Wiele przedstawień wystawianych jest w plenerze, jak i w odpowiednio przygotowanych do tego obiektach – m. in. w kościele św. Jana czy Stoczni Gdańskiej.

Festiwal to jednak nie tylko spektakle, lecz także mnóstwo imprez towarzyszących. Uczestnicy maja okazję spotkać się z reżyserami, aktorami i dramaturgami. Poza tym w ramach Festiwalu działa też Letnia Akademia Szekspirowska, w której biorą udział uczniowie szkół średnich i studenci uczelni artystycznych. Organizowane są również specjalne akcje, m. in. „Dolne Miasto Górą”, dla mieszkańców zaniedbanych dzielnic Gdańska. Od kilku lat wydawana jest także Gazeta Szekspirowska, czyli dziennik pisany przez uczestników Letniej Akademii Szekspirowskiej.

Na zakończenie Festiwalu zawsze odbywa się uroczysta parada. Aktorzy, szczudlarze, artyści i mieszkańcy Gdańska przechodzą barwnym korowodem przez reprezentacyjny Długi Targ na Starym Mieście. Impreza żyje też jednak po swoim oficjalnym zakończeniu. Co roku wybierane są najlepsze festiwalowe zdjęcia i najlepsza recenzja spektaklu.

Europejskie uznanie

Festiwal honoruje także wybijających się twórców. Co roku przyznaje nagrodę Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację dramatu szekspirowskiego w danym sezonie teatralnym. Przyznawana jest ona przez Fundację Theatrum Gedanense. Do tej pory otrzymały ją m. in. teatry z Krakowa, Poznania, Gdańska, Wrocławia czy Warszawy.

Na przestrzeni lat gdański Festiwal Szekspirowski zyskał uznanie w Europie, zwłaszcza po tym, gdy stał się inicjatorem Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich. W jej skład wchodzą imprezy z Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii. Siedziba sieci znajduje się właśnie w Gdańsku, co z pewnością zapewnia mu świetną promocję w kręgach kulturalnych w Europie i na świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie