Dzieje Gdańska jak historia miłości

Mariusz Siwko
02.05.2015

Gdańsk ma ponad 1000-letnią tradycję, ale ten wątek jest jakby przez historyków pomijany. Chodzi o miłość, która jak się okazuje, miała na dzieje miasta ogromny wpływ. W Gdańsku do dziś można usłyszeć opowieści o burzliwej miłości znanych mieszkańców, tragediach związanych z odrzuceniem uczucia czy drobnych z pozoru romansach. Część z nich to oczywiście tylko legendy, część natomiast jest podszyta dużą dozą prawdy. Zapraszamy.

Zakochany Heweliusz rozsławia Gdańsk

Wspominając o miłosnej stronie historii Gdańska nie możemy pominąć postaci Jana Heweliusza. Jeden z najwybitniejszych mieszkańców stolicy Pomorza nigdy nie narzekał na brak zainteresowania ze strony płci pięknej. Być może gdyby nie uczucie, Gdańsk nigdy nie stałby się miejscem pracy uczonego? To tu bowiem Heweliusz poznał i zakochał się w pięknej gdańszczance Katarzynie Rebeschke, która była córką bogatego browarnika. Niektórzy sądzą, że to właśnie jej majątek był dla Heweliusza motywacją do szybkiego ożenku.

Faktem jest jednak, że para się kochała. Dzięki przedsiębiorczości i bogactwu Katarzyny Jan Heweliusz mógł się skupić na astronomii, doprowadzając do budowy w Gdańsku pierwszego obserwatorium astronomicznego, które znajdowało się – jakżeby inaczej - na dachach połączonych browarów.

Śmierć Katarzyny była dla Heweliusza ogromnym ciosem, choć dość szybko znalazł on pocieszenie w ramionach zaledwie 16-letniej Elżbiety Koopmann. Para wzięła ślub, a kolejna miłość jeszcze bardziej zmotywowała astronoma do wytężonej pracy.

Romeo i Julia po gdańsku

Mało kto wie, że pod koniec XV wieku Gdańsk był miejscem, w którym rozwijał się miłosny dramat na miarę dzieła Szekspira „Romeo i Julia”. W 1498 roku zakochują się w sobie Maurycy Ferber, syn burmistrza Gdańska oraz Anna Pilemann, córka bogatego kupca. Niestety, obie rodziny się szczerze nienawidzą, co uniemożliwia młodym ożenek.

Zakochani nie dają za wygraną i spotykają się potajemnie – głównie w Bazylice Mariackiej. Maurycy oświadcza się Annie w kaplicy św. Krzyża (wówczas Złotników) i wręcza swojej narzeczonej sztabkę złota. Niestety, ojciec Anny nie zgadza się na ślub, obiecując rękę córki innemu. Maurycy walczy o sprawiedliwość, udaje się nawet do Rzymu (ten wzywa obie rodziny przed sąd papieski, ale żadna z nich nie przyjeżdża - w efekcie papież rzuca na Gdańsk klątwę). Nic to niestety nie daje. Zrozpaczony Maurycy po latach walki zostaje duchownym, a Anna umiera w wieku zaledwie 30 lat.

Podobnych historii Gdańsk zna wiele, pojawia się w nich nawet wątek legendarnej miłości Mikołaja Kopernika z Anną Schelling. Każda z nich pokazuje jednak przede wszystkim, jak zmieniały się dzieje miasta, które przez lata było jednym z najpotężniejszych nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Bez wątpienia miłość i burzliwe losy kochanków miały ogromny wpływ na rozwój Gdańska – i tak jest pewnie do dziś.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie