Co zobaczyć w Suwałkach?

Andrzej Winnicki
09.10.2020

Suwałki mają pecha. W Polsce są kojarzone wyłącznie z mroźną zimą i nieprzypadkowo określa się je mianem „polskiego bieguna zimna”. Mało kto przyjeżdża do tego miasta w celach czysto turystycznych, a szkoda, bo w Suwałkach zdecydowanie jest co zobaczyć. Jeśli jakimś cudem się tam wybierzesz (może zainspiruje Cię do tego nasz poradnik?), to koniecznie odwiedź kilka najważniejszych punktów na turystycznym szlaku Suwałk.

Muzeum Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka urodziła się i pierwsze lata życia spędziła właśnie w Suwałkach. Miasto musiało ten fakt wykorzystać i zrobiło to naprawdę dobrze. Muzeum Marii Konopnickiej, choć nie jest jakoś szczególnie rozbudowane, stanowi bardzo przyjemny przystanek podczas zwiedzania Suwałk. Szczególnie dla dzieci, choć i dorośli nie powinni się tam nudzić, przypominając sobie lektury z dzieciństwa.

Warto poświęcić trochę czasu na wizytę w Zaułku Krasnoludków, który znajduje się w ogrodzie pałacyku przemianowanego na muzeum. Jest tam masa atrakcji, od studni opowiadającej wiersze, przez gąski sierotki Marysi, aż po ogromne stoliczki i krzesła – dziecko może się tam poczuć, jak krasnoludek. Dodatkowo fajną opcją jest gra terenowa dla najmłodszych.

Muzeum stanowi jeden z etapów Baśniowego Szlaku, czyli jednej z ważniejszych atrakcji Suwałk. Łącznie składa się na niego 6 lokalizacji i dobrze jest odwiedzić je wszystkie.

Starówka

Z tą „starówką” może nie przesadzajmy, bo główny plac miasta oraz znajdujące się wokół niego zabudowania są stosunkowo młode, o czym świadczy klasycystyczny styl. Tak czy inaczej warto się tam wybrać na spacer, bo suwalska starówka robi naprawdę przyjemne wrażenie. Fakt, jest małomiasteczkowa, ale to tylko dodaje jej uroku. Na starówce znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który był dość mocno związany z Suwałkami – stąd pochodziła jego ukochana żona Aleksandra.

Cmentarz 7 Wyznań

Jeden z obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania Suwałk. Miejsce to przypomni nam, że znajdujemy się niemal na samym krańcu współczesnej Polski, w miejscu wielokulturowym, dającym świadectwo tego, jak różnorodnym etnicznie i religijnie krajem była kiedyś nasza ojczyzna (i to wcale nie było tak dawno temu).

Cmentarz 7 Wyznań znajduje się na Zarzeczu i stanowi kompleks nekropolii, na których pochowano ludzi w obrządku rzymskokatolickim, prawosławnym, żydowskim, muzułmański, kalwińskim, luterańskim oraz staroobrzędowym. Bardzo klimatyczne i dające do myślenia miejsce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie