Gdańsk to jedno z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych miast w Polsce., które warto odwiedzić i lepiej poznać, nie tylko ze względu na ciekawą historię, ale też mnóstwo interesujących miejsc do zobaczenia. Turyści znajdą tu wyjątkowe zabytki, a także wspaniałe zakątki do spędzenia popołudnia.
Główne Miasto – gdzie bije serce Gdańska
Zwiedzanie Gdańska koniecznie trzeba zacząć od Głównego Miasta, którego dzieje sięgają 997 roku. To najbardziej reprezentacyjna część miasta, położona wzdłuż tzw. Drogi Królewskiej, ciągnącej się ulicą Długą i Długim Targiem. Zaczyna się ona przy Złotej Bramie i kończy przy Bramie Zielonej, nad Motławą. Stoją przy niej piękne, odrestaurowane kamienice, w których dziś znajdują się biura, restauracje, kawiarnie czy sklepy. Kiedyś mieszkali tu najbogatsi mieszczanie oraz kupcy i to tędy do Gdańska wjeżdżali polscy królowie.
Głównego Miasta, czy inaczej Starówki, nie należy mylić ze Starym Miastem, które znajduje się w zupełnie innej części Gdańska i obejmuje obszar wokół Kościoła św. Katarzyny czy Wielkiego Młyna.
Obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Głównego Miasta to renesansowy ratusz z wysoką na 80 metrów wieżą, Dwór Artusa, gdzie kiedyś spotykali się zamożni gdańszczanie, a także stojąca przed nim wizytówka Gdańska - Fontanna Neptuna. Nie można także ominąć Bazyliki Mariackiej, czyli największego kościoła w Gdańsku, jak również największej ceglanej świątyni na świecie. Jej budowa zajęła aż 159 lat. W środku możemy podziwiać miedzy innymi gotyckie ołtarze, a na zewnątrz ogromne wrażenie robi średniowieczny zegar astronomiczny.
Spacer urokliwymi uliczkami warto zakończyć nad Motławą, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć żurawia, czyli zabytkowy dźwig portowy. Wieczór można już spędzić w jednej z klimatycznych restauracji serwujących świeże ryby.
Westerplatte
To miejsce, o którym słyszał chyba każdy. To tu rozpoczęła się II wojna światowa. W latach 30-tych XIX wieku na półwyspie funkcjonowało kąpielisko, nazywane „Małym Sopotem”. Były tu kawiarnie, restauracje, pensjonaty, molo, a także przebieralnie, nic więc dziwnego, że mieszkańcy Gdańska chętnie przyjeżdżali tu odpoczywać.
1 września 1939 roku półwysep nabrał jednak zupełnie innego znaczenia… Dziś na Westerplatte znajduje się muzeum z pomnikiem poświęconym jego obrońcom. To jednocześnie jeden z obowiązkowych punktów na trasie wycieczek po Gdańsku.
Park Oliwski – dla rodzin i zakochanych
Po zwiedzaniu Głównego Miasta i Westerplatte warto odpocząć wśród zieleni. Idealnym miejscem dla strudzonego turysty jest Park Oliwski, wyróżniający się niesamowitym bogactwem przyrody. Znajdziemy tu zacienione alejki, z różnymi rodzajami drzew, stawy i romantyczne zaułki dla zakochanych. Jeśli jednak komuś mało będzie jeszcze zwiedzania, to w Parku znajduje się Opactwo Cystersów i przepiękna Katedra Oliwska z XVI wieku.
Elementami Parku Oliwskiego, szczególnie lubianymi przez rodziny z dziećmi, są także palmiarnia i ogród botaniczny. Na ponad 3 ha można podziwiać wielobarwne rośliny, kwiatowe dywany i dorodne drzewa. Wszystkie rośliny opatrzone są specjalnymi tabliczkami, aby zwiedzający mogli przy okazji poszerzać swoją wiedzę.