Ciekawe muzea w Gdańsku – gdzie warto się wybrać?

Antoni Kwapisz
03.04.2015

Gdańsk to nie tylko piękna Starówka, urokliwe plaże i Solidarność. To także ciekawe muzea, które zdecydowanie warto odwiedzić. Niektóre są unikatowe w skali międzynarodowej, więc podczas zwiedzania miasta trzeba poświęcić trochę czasu i do nich zajrzeć.

Muzeum z piękną panoramą Gdańska

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Ratusza Głównego Miasta, stojącego na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Jego początki sięgają wczesnego średniowiecza, a od XV wieku był on siedzibą gdańskich władz (do 1921 roku).

Budynek bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej, jednak dzięki staraniom wielu osób udało się go uratować i zaadaptować na cele muzealne. W 2000 roku w wieży zamontowany został nowy, 37-dzwonowy carillon. Poza tym z Ratusza można podziwiać wspaniałą panoramę Gdańska. Trzeba wdrapać się na 50-metrową wieżę, jednak trud się opłaca, bo widok jest niesamowity

Muzeum Bursztynu

Od setek lat Gdańsk związany jest z bursztynem, nic więc dziwnego, że dorobił się także swojego muzeum. Jest to jedno z najmłodszych muzeów w mieście i znajduje się w Wieży Więziennej, tuż przed bramą prowadzącą do ulicy Długiej. To na pewno obowiązkowy punkt dla wszystkich, którzy chcą poznać historię i znaczenie bursztynu w polskiej kulturze.

W muzeum można podziwiać dzieła gdańskich bursztynników – szkatułki, medaliony, biżuterię, sztućce, a także inne wspaniałe okazy jantaru, włącznie z prawdziwym hitem, jakim jest zatopiona w bursztynie jaszczurka. Poza tym, poznamy historię bursztynu, a także legendy z nim związane.

Jak przystało na młode i prężne muzeum, wykorzystano tutaj również multimedia, dzięki którym możemy przenieść się do bursztynowego lasu czy wziąć udział w pokazie mody z wykorzystaniem biżuterii z jantaru.

Całkiem spora kolekcja bursztynów znajduje się również w Muzeum Archeologicznym przy ulicy Mariackiej.

Tik tak, tik tak

W Gdańsku znajduje się również jedyne w Polsce Muzeum Zegarów Wieżowych (będące oddziałem Muzeum Historycznego Gdańska). Mieści się ono w wieży najstarszego kościoła parafialnego w Gdańsku pw. Św. Katarzyny. Można tu podziwiać całkiem sporą kolekcję zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno – elektrycznego. Najstarsze z nich datowane są na XIV wiek, ale znajdziemy tu także egzemplarze wyprodukowane po II wojnie światowej.

W 2011 roku, w związku z 400 rocznicą urodzin Jana Heweliusza, na poddaszu muzeum zainstalowano pierwszy na świecie zegar wykonany w technologii sygnałów pulsarowych. Ta skomplikowana konstrukcja wykorzystuje jako podstawę czasu impulsy wysyłane przez pulsary, znajdujące się nawet 10 000 lat świetlnych od ziemi.

Ponadto w Muzeum Zegarów Wieżowych skonstruowano też najdokładniejszy zegar wahadłowy HEVELIUS-2011.

Europejskie Centrum Solidarności

To wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, upamiętniające upadek komunizmu i zwycięstwo Solidarności. Na co dzień w muzeum można podziwiać wystawę stałą, ale odbywa się tutaj także mnóstwo wydarzeń kulturalnych, obywatelskich i artystycznych.

Sercem Europejskiego Centrum Solidarności jest zajmująca aż dwa piętra wystawa dedykowana ruchom opozycyjnym i historii Solidarności. Można tu obejrzeć liczne fotografie, dokumenty, mapy i inne materiały archiwalne o przemianach demokratycznych w całej Europie Środkowo – Wschodniej. Wykorzystano tu także najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym wystawa nabiera multimedialnego charakteru.

Jednak Europejskie Centrum Solidarności to przede wszystkim szczególna instytucja kulturalna, w której odbywa się cała masa różnych wydarzeń społecznych. To tu spotykają się uczniowie, studenci, turyści, ludzie nauki i kultury, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji w Polsce.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie