Mapki powstają na podstawie doniesień szanownych informatorów. Podawane są przez formularz zgłoszeniowy: data, przybliżona lokalizacja zbioru i "intensywność wysypu" mierzona w średniej ilości grzybów jadalnych jaką zebrano w ciągu godziny. Zgłoszenia dotyczą grzybów jadalnych. Jadalnych nie tyle potencjalnie - co gatunków faktycznie zbieranych do konsumpcji. Wyjątek czynię wiosną dla smardzy, te są pod ochroną, dlatego nie należy ich zbierać, tym niemniej ciekawe kiedy i gdzie wyrastają.
Każde zgłoszenie podlega weryfikacji. Zgłoszenia budzące wątpliowości co do wiarygodności, zwykle po prostu wygłupy, są usuwane.
Mapki raportu są co godzinę automatycznie generowane na podstawie najświeższych doniesień. Obok map są dostępne oryginalne teksty zgłoszeń, dostępne przez link "Raport tekstowy z bieżących doniesień" a na stronach historycznych po kliknięciu na mapkę dla danego okresu.
Mapy jest przybliżonym odwzorowaniem występowania grzybów jadalnych na terenie Polski - w stopniu na jaki pozwala gęstość doniesień w osi czasu i w przestrzeni kraju. A jest ona różna. Z roku na rok pokrycie informacjami rośnie - ilość uczestników tej pożytecznej zabawy stale rośnie - i Ty przyłącz się do gromadzenia tych ciekawych danych.
więcej: Mapa grzybów w polsce