Jak wybrać dobrą nawigację samochodową? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem

Jerzy Biernacki
18.05.2015

Wydawać by się mogło, że w dobie gigantycznego rozwoju segmentu smartfonów, dedykowane im aplikacje wyprą z rynku klasyczne nawigacje samochodowe. Okazuje się jednak, że wciąż duża grupa kierowców sięga po sprawdzone rozwiązanie i kupuje osobne urządzenia. Robią tak z uwagi na większy ekran i bardziej precyzyjne mapy dostarczane przez producentów nawigacji. Przed zakupem konkretnego modelu warto jednak koniecznie zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Mamy dla Was 5 szybkich porad.

1.Mapy to podstawa

Nawet najbardziej gadżeciarska nawigacja bez dobrej mapy będzie bezużyteczna. Dlatego zawsze podstawowym kryterium wyboru pozostaje renoma dostawcy oprogramowania nawigacyjnego. Na rynku dominują (zasłużyli sobie na to) głównie Garmin ze swoim Navigatorem, TomTom, MapaMap i AutoMapa. To, której warto zaufać, zależy głównie od tego, gdzie mapa ma być wykorzystywana. Garmin słynie z doskonałego pokrycia Europy, z kolei AutoMapa z bardzo dobrej jakości map dla Polski.

Zwracajcie też uwagę, czy dostawca gwarantuje Wam darmową (lub przynajmniej tanią) aktualizację mapy w dłuższym okresie. Niestety, niektórzy producenci są zbyt zachłanni i za roczną subskrypcję aktualizacji każą sobie słono płacić.

W przypadku map ważne jest też, czy posiadają one wbudowany komunikator o ruchu drogowym RDS-TMC.

2. Przekątna i jakość ekranu

Może nawet bardziej jakość niż przekątna. Najtańsze urządzenia są pod tym względem druzgocąco słabe i lepiej nie brać ich pod uwagę. W słoneczny dzień na kiepskim ekranie nie odczytamy niczego. Absolutnym minimum jest tu więc ekran LCD, najlepiej w technologii IPS.

Jeśli chodzi o przekątną ekranu, to jest to już kwestia mocno indywidualna. Raczej nie ma sensu inwestowanie w 7-calowego potwora, który zajmie nam sporą powierzchnię i pogorszy widoczność w kokpicie. Spokojnie wystarczy więc nawigacja w rozmiarze 4-5 cali.

3. Pojemność baterii

Ważna sprawa, jeśli nie lubicie plączących się kabelków. Nowoczesna nawigacja powinna posiadać pojemną baterię, która umożliwi nam wykorzystanie urządzenia także w trybie pieszym.

Przy tej okazji zwróćcie też uwagę na sposób zasilania i osadzenia gniazda 12V oraz długość zasilacza. Nie w każdym aucie gniazdko zapalniczki jest blisko deski rozdzielczej, co może znacznie utrudnić korzystanie z nawigacji posiadającej złącze w mało typowym miejscu i z dołączonym do zestawu zaledwie 30-centymetrowym przewodem zasilającym.

4. Pamięć wewnętrzna

Ważna sprawa, jeśli zamierzacie wykorzystywać nawigację również do np. odtwarzania muzyki czy wyświetlania zdjęć. Duża pamięć wewnętrzna przyda się też do wgrywania aktualizacji map.

Jeśli urządzenie ma skromną ilość pamięci, zwróćcie uwagę, czy ma przynajmniej slot na karty SD i na to, czy nawigacja obsługuje karty o dużej pojemności, np. 32 GB.

5. Dodatkowe możliwości

Nawigacja ma być przede wszystkim nawigacją, ale na pewno nie zaszkodzi, gdy będzie wyposażona w kilka innych udogodnień. Na pewno warto zainteresować się modelami z wbudowanym modułem Bluetooth – to świetna rzecz dla osób rozmawiających przez telefon w trakcie jazdy. Zaoszczędzicie na mandatach i poprawicie bezpieczeństwo na drogach.

Gadżeciarze z pewnością chętnie znajdą w swojej nawigacji możliwość przeglądania www (poprzez połączenie WiFi lub wbudowany modem). To jednak rzecz, bez której można się obyć. Nie można jednak bez wbudowanego odbiornika komunikatów TMC – dzięki niemu nawigacja informuje nas o korkach, wypadkach i pomaga omijać punkty zapalne.

Życzymy rozsądnych i udanych wyborów!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie