Systemy GPS mają zastosowanie już nie tylko w nawigacjach samochodowych i aplikacjach dla podróżników. Coraz częściej są wykorzystywane również w sporcie amatorskim. Firma Garmin właśnie zaprezentowała pierwszy w swojej ofercie zegarek GPS dla biegaczy, który ma dodatkową funkcję pomiaru tętna bezpośrednio na nadgarstku użytkownika. Zapowiada się bardzo ciekawie.
Po co biegaczowi GPS?
Sprawa wydaje się prosta – dla zapewnienia lepszej orientacji w terenie. Jest to ważna funkcjonalność szczególnie dla biegaczy bardziej zaawansowanych, którzy pokonują znaczne dystanse z dala od domu. Jeśli zapuszczają się w las lub teren słabo zurbanizowany, mogą łatwo stracić orientację – zwłaszcza po zmroku.
GPS dla biegaczy przydaje się także podczas zawodów, maratonów i innych biegów masowych. Oczywiście, trasy zawsze są dobrze oznakowane, ale podczas np. 40-kilometrowego biegu ludzka percepcja znacznie słabnie. Nawigacja, w którą jest wyposażony zegarek, stanowi zatem bardzo pomocne narzędzie i zabezpieczenie dla długodystansowca.
Jak działa zegarek od Garmina?
Model Forerunner 225 znacznie rozwija podstawową funkcję GPS wykorzystywaną przez biegaczy. Zegarek automatycznie przesyła zbierane podczas biegu dane do bezpłatnej platformy Garmin Connect. Jest to rodzaj portalu społecznościowego dla użytkowników rozwiązań tej firmy. Na podstawie zebranych i zapisanych danych historycznych biegacz może później bardzo wygodnie przeanalizować pokonany dystans, a także zaplanować nowe trasy i podzielić się swoimi wynikami np. na Facebooku i w ten sposób udostępnienie znajomym możliwości śledzenia naszego treningu w czasie rzeczywistym.
Zegarek pełni również funkcję osobistego motywatora – na bieżąco informuje o spalonych kaloriach, podpowiada, że czas na odpoczynek, posiada też funkcję alarmu przypominającego nam o konieczności zwiększenia swojej aktywności. Forerunner 225 monitoruje także jakość naszego snu.
Funkcja GPS jest w przypadku tego modelu świetnie wykorzystana. Producent zapewnia, że jego zegarek należy do absolutnej czołówki pod względem dokładności pomiarów. Garmin jest znany z wydawania bardzo precyzyjnych map terenowych, nie tylko drogowych, co dla biegaczy będzie wyjątkowo przydatne. Ważny jest także fakt, że Forerunner 225 ma wbudowany akcelerometr, dzięki czemu może dokładnie mierzyć pokonany dystans podczas treningu w zamkniętym pomieszczeniu.
Pomiar tętna bezpośrednio na nadgarstku
Biegacze muszą stale kontrolować swoje tętno, aby ich trening był maksymalnie efektywny i bezpieczny. Zegarek Garmina znacznie to ułatwia, ponieważ posiada funkcję pomiaru bezpośrednio na nadgarstku sportowca – nie musimy korzystać z żadnych dodatkowych czujników.
Wbudowany w zegarek czujnik optyczny naświetla skórę i mierzy światło odbite. Taka metoda sama w sobie nie byłaby zbyt dokładna, dlatego producent dodatkowo przygotował czujnik na wykrywanie wszelkich zmian wynikających z przepływu krwi w nadgarstku. Informacje te są na bieżąco filtrowane, a pomiar tętna staje się dzięki temu precyzyjny.
Informacja o tętnie biegacza wyświetlana jest na tarczy zegarka. Sportowiec może dzięki temu prowadzić swój trening w taki sposób, aby zawsze znajdować się we właściwej strefie tętna, co wpływa na jakość biegu i efektywność mięśniową. Oczywiście zegarek przez cały czas podpowiada nam, w jakiej strefie się znajdujemy.
Zegarek Garmin Forerunner 225 z funkcją GPS jest wodoodporny do 50 metrów, bateria wytrzymuje do 4 tygodni w trybie zwykłej aktywności i do 10 godzin w trybie nawigacji i pomiaru tętna.