Gulasz wieprzowy - biwakowy pewniak
Jedno z najprostszych i najsmacznieszych dań biwakowych. I w dodatku - pewniak. Zawsze się udaje. Przy tym dosyć sytne i jednocześnie wieloskładnikowe, dzięki warzywom możemy ograniczyć posiłek do jednego dania. Wymaga jednak dużej butli gazowej. Z dwóch powodów. Po pierwsze: przygotowanie jest bardzo proste, ale by mięsko było miękkie musi dusić się około 20 minut i potem jeszcze ok. 10 minut z warzywami. Po drugie: danie jest dosyć objętościowe i potrzebny będzie spory garnek, a zatem i większy palnik, by naczynie stało stabilnie.
Aby skrócić gotowanie możemy użyć szybkowara, jeżeli zabraliśmy go z domu w ekwipunku samochodiwym (do plecaka raczej się nie nadaje). Wtedy po krótkim podduszeniu mięsa dodajemy wszystkie pozostałe składniki, zakręcamy szybkowar i gotujemy jeszcze 15 min. Smak będzie nieco inny niż wersji tradycyjnej, ale też dobry. Zaoszczędzimy przy tym sporo gazu w butli.
Ponieważ wersji gulaszu jest co najmniej kilkadziesiąt podajemy tę podstawową, a na końcu uwagi jak można go zmodyfikować i urozmaicić.
Czas przygotowania: 45 minut
Składniki (porcja dla 4 osób):
60 dag mięsa wieprzowego ( szynka lub łopatka)
4 łyżki oleju roślinnego,
1 łyżka mąki,
1 puszka piwa (jasne, słodkawe),
przyprawy: sól, pieprz, lubczyk, papryka ostra, ziele angielskie,
2 marchewki,
2 cebule,
2 papryki czerwone,
pół pęczka natki pietruszki,
pół pęczka koperku,
dymka, por,
2 ząbki czosnku.
Przygotowanie
Wersja podstawowa
Mięso oczyszczamy z chrząstek, żyłek itp. i kroimy na plastry grubości ok. 2 cm. Obsypujemy solą, pieprzem i ostrą papryką i oprószamy mąką. Wrzucamy partiami na mocno rozgrzany olej. Nie wrzucajcie wszystkiego naraz, bo się ugotuje, a nie usmaży. Chodzi o to, by mięsko nie puściło soku, ale by zamknąć ten sok i smaczek w skorupce. Zmniejszamy ogień i obsmażamy ok. 10 min., obracając na obie strony. Następnie kroimy w mniejsze kawałki (ok. 3 - 4 cm), wrzucamy do większego garnka i zalewamy taką ilością piwa, by lekko pokryło mięso. Zostawiamy potrawkę na wolnym ogniu pod przykryciem na ok. 20 minut. Od czasu do czasu mieszamy i uzupełniamy ubytek piwa. Dlaczego piwo, a nie zwykła woda? Niewielka ilość alkoholu zawartego w piwie oraz chmiel wspaniale zmiękczają mięso (dzięki czemu będzie kruchutkie) i skraca czas duszenia prawie o połowę. Piwo można zastąpić butelką czerwonego wina lub 100 gramami wódki dodanymi do 1/2 litra wody. Oczywiście przy każdej wersji otrzymamy nieco inny smak.
Kiedy mięsko się dusi zabieramy się za warzywa. Kroimy w kostkę marchewkę i paprykę oraz dymkę i pora. Marchewkę zamiast kroić możemy zetrzeć na grubej tarce w piórka. Siekamy drobno czosnek (można też wycisnąć, jeżeli dysponujemy wyciskarką). Po ok. 20 minutach duszenia dorzucamy warzywka do mięska i dusimy dalej razem jeszcze ok. 10 minut. Kroimy cebulę w średnio grube plastry i rumienimy ją na oleju ok. 5 minut. Dorzucamy do gulaszu i dusimy wszystko jeszcze 5 minut. Ewentualnie uzupełniamy znów ubytek piwa. Gulasz musi mieć sporo sosu, ale nie może być wodnisty, bo wyjdzie nam niedorobiona zupa gulaszowa. Jeśli ktoś lubi gęstszy sos, można go zagęścić zasmażką z mąki lub śmietaną. Ale będzie miał już wtedy inny smak. Na koniec siekamy pietruszkę i koperek i posypujemy nimi gotowy gulasz.
Jako dodatek do gulaszu pasuje prawie wszystko: ryż, kasza gryczana, kasza jęczmienna, gruby makaron, gotowane ziemniaki lub po prostu pajda chleba, jeślu nie chce nam się gotować jeszcze jednej potrawy. Stosunkowo najmniej pasują frytki. Dzięki komponowaniu z różnymi dodatkami możemy za każdym razem mieć nieco inne danie.
Warianty smakowe gulaszu
Najczęstszą odmianą sosu jest sos zagęszczany śmietaną i / lub mąką (o czym wspomniane było wyżej).
Najpopularniejszą zmodyfikowaną wersją jest gulasz z pieczarkami lub z grzybami. Uduszone pieczarki lub grzybki dodajemy do podgotowanego gulaszu i dusimy razem jeszcze kilka minut do uzyskania wyraźnego mięsno-grzybowego smaku.
Możemy też stworzyć wersję bardziej warzywną: dodać pokrojone w średnią kostkę cukinię lub kabaczka lub dynię.
Jeśli lubimy sosy słodko-ostre możemy dodać pokrojone w kostkę ananasy.
Gulasz w wersji śródziemnomorskiej otrzymamy, gdy dodamy do niego oliwki i pomidory oraz bazylię.
Dla wersji brytyjskiej do sosu dołożymy miętę.
Amatorzy potraw z kapustą mogą użyć świeżej lub kiszonej kapusty.