Wśród turystów wciąż nie brakuje osób, które na wyprawę w góry wybierają się w… klapkach lub w butach na wysokim obcasie. Taka brawura może okazać się zgubna, kiedy nagle zmieni się pogoda. W górach o to nietrudno.
Jeśli jesteś początkującym turystą, przed wyjazdem dobrze przemyśl, co zabrać ze sobą na wyjazd w góry. Przede wszystkim muszą to być praktyczne rzeczy, bez których trudno obejść się w drodze na szczyt. Nie powinno ich być zbyt wiele, by plecak można było łatwo przenosić. I wcale nie muszą to być rzeczy z najdroższej półki w sklepie.
Przed wyprawą w góry warto zrobić porządne rozeznanie. Wiele przydatnych informacji znajduje się na stronie Red Bulla https://www.redbull.com/pl-pl/tags/mountaineering. Jednak zanim zapadnie decyzja, w jakie góry organizowana jest wycieczka, warto dłuższą chwilę zastanowić się nad swoją formą. Przecież góry górom nierówne, a ich wybór tylko w naszym kraju jest naprawdę spory. Nie ma więc sensu forsować się zdobywaniem tatrzańskich szczytów, jeśli trudności sprawia ci podbiegnięcie do miejskiego autobusu lub wejście po schodach. Wyprawa w góry jednak nie musi mieć przecież charakteru wyczynowego. Można po prostu relaksować się i zachwycać wspaniałymi widokami i czystym powietrzem. Jeśli jednak chcemy potraktować wyprawę w góry jak wyzwanie, należy poświęcić trochę czasu na odpowiedni trening. Bieganie i rozciąganie będą do tego najlepsze. Jeśli te przemyślenia mamy już za sobą, trzeba pomyśleć o tym, co ze sobą zabrać. Najważniejsza chyba jest… mapa. Może być ta tradycyjna, papierowa, ale można także korzystać z aplikacji wskazujących trasy. Te ostatnie dodatkowo pozwolą na wyliczenie czasu potrzebnego do przebycia danej odległości, pokażą sumę podejść oraz profil trasy. Jeśli jednak stawiacie na nowoczesne rozwiązania, warto pamiętać, że średni czas przejścia wskazany na aplikacji może nieco różnić się od rzeczywistego. To zależy od wielu czynników, między innymi od pogody, do której trzeba być doskonale przygotowanym.
Lato czy zima? Która pora roku będzie lepsza na wędrówki po górach? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jednak pakując plecak, warto uwzględnić aurę i nie próbować wepchnąć do niego wszystkich możliwych rzeczy. Latem na nieskomplikowane szlaki wystarczą sandały górskie z zakrytymi palcami lub porządne buty za kostkę, jeśli marsz będzie bardziej wymagający. Zimą obuwie koniecznie musi być wodoodporne. Nie ma co oszczędzać na tej części garderoby. Górski plecak to taki, który posiada klamry w pasie i na klatce piersiowej. Dzięki temu można odciążyć ramiona. O każdej porze roku dodatkowo przyda się pokrowiec przeciwdeszczowy, który pozwoli ochronić dobytek przed ulewami. Dla nas taką ochroną powinna być kurtka przeciwdeszczowa lub płaszcz, ponieważ nawet słoneczny dzień w górach może szybko zmienić się burzę. Jednak gdy słońce świecić będzie coraz mocniej, konieczna będzie przewiewna czapka oraz krem z filtrami, by ochronić skórę przed oparzeniami. Ilość prowiantu i wody powinna być dostosowana do długości wyprawy. Jednak nie oszczędzajmy przynajmniej na płynach. Przy wysiłku fizycznym, jakim może być spacer w górach, trzeba je uzupełniać. I nie traćmy kontaktu ze światem. Telefon w wodoodpornym pokrowcu z naładowaną baterią powinien również nam towarzyszyć.
Artykuł partnera