Kiedy zaczynasz czytać ten tekst, gdzieś na świecie w powietrze wzbija się Airbus A320. Zanim skończysz czytać to zdanie, na którymś z lotnisk wyląduje Airbus A330. Gdy doczytasz ten artykuł do połowy, w powietrzu będzie już kolejny największy samolot pasażerski świata, Airbus A380. Latanie to wielki biznes, który nigdy nie ma przerwy. Linie lotnicze rocznie przewożą ponad 2 miliardy pasażerów. Są wśród nich także zwierzęta. Szczekających i miauczących pasażerów obowiązują jednak bardzo szczegółowe zasady, o których istnieniu muszą pamiętać ich właściciele. Regulacjom tym przyjrzała się porównywarka cen lotów idealo.
Największym problemem dla właścicieli zwierząt, którzy planują wspólny lot ze swoimi pupilami, jest brak jednakowych przepisów. Każda linia lotnicza stosuje własne regulacje, dlatego przed podróżą trzeba je dokładnie sprawdzić.
Porównywarka cen lotów idealo.pl postanowiła ułatwić zadanie właścicielom i przyjrzała się, jakie przepisy stosują poszczególni przewoźnicy – konkretnie 18 linii lotniczych cieszących się największą popularnością użytkowników porównywarki. Są to jednocześnie jedni z największych przewoźników na świecie. idealo wzięło też pod uwagę oferty tzw. tanich linii lotniczych, a w czytelnej infografice nie zabrakło również miejsca dla naszego narodowego przewoźnika.
Jak widać różnice między poszczególnymi liniami lotniczymi bywają spore. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to kwestia dopuszczalnej wagi pupila. Najmniej elastyczna jest pod tym względem linia SunExpress, która do przedziału pasażerskiego swojej maszyny wpuści zwierzę o maksymalnej wadze 6 kilogramów. Na drugim biegunie jest niemiecki Airberlin – pasażerowie tego przewoźnika mogą wnieść na pokład transporter z pupilem o wadze aż do 10 kilogramów.
Znacznie większe pole manewru mają właściciele decydujący się na umieszczenie zwierzęcia w luku bagażowym. Niemal wszyscy przewoźnicy nie stosują tutaj limitu wagowego. Wyjątek stanowią linie Airberlin (maksymalnie 70 kilogramów) oraz Air France i KLM (maksymalnie 75 kilogramów).
Bardzo dużym zaskoczeniem okazała się polityka najlepszych linii lotniczych świata, czyli dubajskich Emirates. Luksusowy przewoźnik w ogóle nie dopuszcza możliwości zabrania zwierzęcia na pokład. Wyjątek stanowią... sokoły, uchodzące w krajach arabskich za symbol prestiżu. Emirates wpuści na pokład właściciela i jego sokoła, ale tylko na trasie z Dubaju do Pakistanu.
Wspólna podróż samolotem z pupilem nie będzie niestety tania. Po kieszeni nie dostaną pasażerowie LOT, którzy zabiorą zwierzę na lot krajowy, ponieważ opłata wyniesie tylko 50 złotych. Wraz z wydłużeniem trasy stawki jednak rosną. Polskie Linie Lotnicze za podróż zwierzęcia w kabinie pasażerskiej na trasie międzykontynentalnych skasują 280 złotych. Jeśli rozmiary pupila wymuszą umieszczenie go w luku bagażowym, wówczas koszt może wzrosnąć nawet do 1200 złotych.
U innych przewoźników wcale nie jest taniej. Przykładowo niemiecka Lufthansa za przewóz zwierzęcia na pokładzie życzy sobie 70 euro, natomiast opłata za transport np. psa w luku bagażowym może wynieść nawet 300 euro.
Tak zwani tani przewoźnicy umożliwili latanie nawet mniej zamożnym ludziom, ale zwierząt w swoich ofertach nie przewidzieli. Żadna z linii niskobudżetowych nie oferuje usługi przewozu czworonogów. Wyjątek stanowią psy pracujące w charakterze przewodników.
Infografika przygotowana przez idealo pokazuje, że przewóz zwierząt samolotem nie jest szczególnym problemem – pod warunkiem spełnienia określonych przepisów. Te narzucają jednak nie tylko sami przewoźnicy. Należy pamiętać, że każde zwierzę podróżujące za granicę musi być zaszczepione, a fakt ten musi być odnotowany w paszporcie.
Paszporty są obowiązkowe w przypadku psów, kotów i tchórzofretek przewożonych w samolotach na terenie Unii Europejskiej. Dokument wydaje weterynarz po uprzednim wszczepieniu czipu. Niemal wszystkie linie lotnicze (poza Swiss i Emirates) wymagają potwierdzenia szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Aby zwierzę mogło zostać wpuszczone na pokład samolotu, musi podróżować w specjalnym transporterze spełniającym wymogi Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Zostało to przedstawione na infografice idealo. Każdy przewoźnik ma własne regulacje odnośnie rozmiarów transportera – te dane także zostały zamieszczone w infografice.
Na koniec warto pamiętać o obowiązku zgłoszenia zamiaru przewozu zwierzęcia na pokładzie samolotu – linie lotnicze wymagają informacji telefonicznej lub internetowej z odpowiednim wyprzedzeniem.
Przepisy dotyczące przewozu zwierząt na pokładzie samolotu mogą wydawać się restrykcyjne, ale pamiętajmy, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort pasażerów oraz samych czworonogów.
Komunikat prasowy