Osoby, które podróżowały w góry, z pewnością zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo istotny jest wybór odpowiedniego obuwia. Najważniejszą kwestią jest wygoda, dlatego więc przy doborze butów górskich, musimy zwrócić uwagę na to, aby nie były one ani za małe, ani za duże. Należy pamiętać o tym, że buty górskie to pokaźny wydatek, z tego powodu przed zakupem należy dokładnie przemyśleć, czy są komfortowe i czy sprawdzą się w górskim terenie. Nie istnieją “uniwersalne buty trekkingowe”, gdyż w zależności od warunków, w jakich podróżujemy, będziemy musieli wyposażyć się w innego typu obuwie. Zimą będą potrzebne nam buty masywne z dobrą izolacją termiczną oraz wodoodpornością, natomiast nie sprawdzą się one w warunkach letnich. Dlatego też jeśli chcemy zdobywać szczyty górskie przez cały rok, musimy przygotować się na podwójny zakup.
W górach bardzo istotny jest komfort użytkowania. Niewygodne buty nie zapewnią nam pełnego bezpieczeństwa. Rozmiar obuwia trekkingowego ma kolosalne znaczenie w pieszych wędrówkach. Nie może być za duży – gdyż luźne stopy mogą nas obcierać; ani za mały – ucisk stopy utrudnia krążenie krwi, powodując szybsze wychładzanie. Warto zakupić buty trekkingowe o pół rozmiaru lub nawet o rozmiar większe niż te, które nosimy na co dzień. W butach górskich noga zawsze puchnie, a w zimie musimy dodatkowo założyć grubsze skarpety.
Górskie warunki to wyjątkowo wymagający teren, dlatego obuwie w góry powinny spełniać wysokie wymagania, niezależnie od pory roku. Zimą góry bywają bardzo kapryśne, z tego względu warto wyposażyć się w buty górskie, które ochronią nas przed niskimi temperaturami oraz przemoczeniem. Gdy będziemy podróżować zaśnieżonymi szlakami, warto sięgnąć po obuwie, które mają wysoką cholewkę. Jej zadaniem jest chronić buty przed dostępem śniegu. Ponadto przydatne mogą okazać się ochraniacze obuwia, czyli tak zwane stuptuty, które chronią buty przed zabrudzeniem i przemoknięciem.
Zimą w górach najlepiej sprawdzą się buty z membraną. Chroni przed przedostaniem się wilgoci od góry. Mimo, że membrana zabezpieczy górną część butów, czyli wentylator dla naszych stóp, to dzięki specjalnej budowie materiału, przepływ powietrza będzie stale utrzymywany. Dodatkowo przy zakupie obuwia trekkingowego na zimę warto zwrócić uwagę na gumowy otok, który chroni dolną część cholewki oraz powierzchnię buta przed otarciami. Zabezpiecza on obuwie przed przedostaniem się wilgoci.
Buty trekkingowe w warunkach letnich będą wymagały innych cech niż te, które będziemy nosić w zimie. Przede wszystkim nie będzie potrzebna nam tak duża izolacja termiczna, a także możemy liczyć na większą oddychalność obuwia. Polecamy buty trzysezonowe (wiosna, lato, jesień). Jest to najbardziej uniwersalna konstrukcja, która łączy skórę zamszową z tkaniną. W środku znajduje się wewnętrzna “skarpeta” z membrany, która zapewnia wysoką przepuszczalność powietrza.
Letnie buty w góry powinny charakteryzować się lekkością i zwinnością, jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie na szlaku. Często turyści przy wyborze obuwia trekkingowego zapominają o ochronie kostki. Jest to istotna kwestia, gdyż nieodpowiedni krok w nieustabilizowanych butach może doprowadzić do kontuzji. Należy więc pamiętać, aby letnie buty górskie były odpowiednio wysokie, najlepiej by sięgały za kostkę i miały dopasowany do stopy profil, który zapobiega ryzyku zbyt mocnego skręcenia stopy. Ważny jest także element usztywniający piętę, dzięki czemu możemy bezpiecznie stawiać kroki po nierównym podłożu.
Artykuł partnera